لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۶

دیدگاه| تحریم های تازه آمریکا چالش تازه‌ای برای رژیم به همراه می آورد


پرزیدنت ترامپ سه ماه پیش از برجام خارج شد و هفته پیش تحریم بخش نخست هسته ای ایران را بازگرداند.
پرزیدنت ترامپ سه ماه پیش از برجام خارج شد و هفته پیش تحریم بخش نخست هسته ای ایران را بازگرداند.

العربیه در گزارشی نوشت: با توجه به این که رژیم و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بخش عمده آن چه از اقتصاد مصیبت زده ایران مانده است را در کنترل دارند، دور جدید تحریم ها با ضایعات عمده ای برایشان همراه خواهد بود.

این دور مقدمه ای برای تحریم های ۱۳ آبان است که بخش انرژی و بانکی را هدف خواهد گرفت.

با غلبه مردم بر ترس خود در برابر سرکوب نیروهای امنیتی، اعتراض ها در سراسر ایران بالا گرفته است.

در هفته های اخیر خیابان های تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، کرج و بسیاری دیگر نقاط ایران صحنه دور جدیدی از اعتراضات ضد رژیم بوده است. تظاهرات با اعتراض به اوضاع بد اقتصادی شروع شد ولی زود لحنی سیاسی علیه مقام های ارشد رژیم پیدا کرد.

دور تازه اعتراضات تائیدی بر این واقعیت است که تظاهرات دی ماه گذشته هرگز از بین نرفته بود. ما شاهد ادامه این موج در کازرون، اصفهان، خرمشهر، برازجان، اعتصاب سراسری کامیون داران و اعتصاب بازاریان تهران بودیم.

مردم ایران پس از تحمل مصیبت ناشی از هشت سال مماشات دولت اوباما با تهران از سیاست محکم دولت ترامپ در برابر رژیم بسیار استقبال می کنند. نتیجه سیاست مماشات با تهران برای ایران و سراسر منطقه اسفناک بوده است.

رژیم ایران به خصوص با پیشنهاد ترامپ برای مذاکره و ۱۲ شرط تعیین شده وزیر خارجه آمریکا به روشنی با یک بن بست بزرگ روبرو است.

آن ها که رژیم را می شناسند به خوبی می دانند این نظام فاقد ظرفیت لازم برای پذیرش خواست های بسیار منطقی مایک پمپئو است. رژیم ایران هیچ نشانه ای از تسلیم در برابر خواسته های دولت ترامپ نشان نداده است. رژیم می داند هر گونه به رسمیت شناختن چنین پلتفورمی امتیازدهی های عمده ای را به همراه خواهد داشت.

پیونگ یانگ نمونه ای خوب برای تهران نیست. کره شمالی جنگ افزار هسته ای و موشک های بالیستیک برای عمل به تهدیدات اش داشت. تهران در چنین موقعیتی نیست.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG