لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

اعتراض سازندگان فیلمهای تحریمی حوزه هنری


سازندگان فیلمهای تولیدشده اما محروم از نمایش در نشست خود خواهان جلوگیری از ادامه خودسری و رانت خواری در مدیریت دولتی سینمای ایران شدند.

آنان سیاسی کردن سالن های سینما توسط حوزه هنری و شهرداری تهران و تحریم فیلم های به اصطلاح «غیر ارزشی» را محکوم کردند.

این تهیه کنندگان که ساخته های سینمایی شان مدتهاست از نمایش محروم شده می گویند انتظار دارند وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سیاست های گذشته که ورشکستگی صنعت سینما را در پی داشته فاصله بگیرد.

تهیه کنندگان ۶ فیلم «برف روی کاج ها»، «پل چوبی»، «من مادر هستم»، «من همسرش هستم»، «بی خود و بی جهت»، و «پذیرایی ساده»، از جمله شرکت کنندگان در این نشست بودند.

بحران اعلام فهرست ۱۰ فیلم محروم از نمایش هنگامی آغاز شد که حزب الله در نوروز سال ۱۳۹۱ به خیابانها ریخت تا علیه نمایش دو فیلم «گشت ارشاد» و «زندگی خصوصی» اعتراض کند.

حزب الله سپس به وزارت ارشاداسلامی رفت وخواهان پایین کشیدن این فیلمها از پرده سینماها شد. سپس احمد خاتمی و علم الهدی خطیبان جمعه تهران و مشهد با حمایت از راهپیمایی حزب الله خواستار محاکمه تولیدکنندگان این فیلمها شدند.

در پی آن وزارت ارشاد دستور توقیف دو فیلم را صادر کرد و حوزه هنری، بزرگترین کارتل سینمادار کشور، همراه با شهرداری تهران مالک پردیس های سینمایی گفتند از این پس از نمایش فیلمهای «غیرارزشی» خودداری خواهند کرد.

پیروزی انصار حزب الله در سایه تایید مقام های حکومتی سبب شد آنان بار دیگر در آذرماه سال گذشته و این بار در اعتراض به نمایش فیلم «من مادر هستم» به خیابان ها بریزند. این جنجال نیز به پیروزی انصار حزب الله منجر شد.

حبیب دهقان نسب بازیگر فیلم من مادر هستم در اعتراض به این سیاست سینما سوزی گفت سیاست دولت در دولت به همین معنا است که انصار حزب‌الله چیزی می‌گوید، حوزه هنری یک چیزی می‌گوید و امروز همه به مباحث سینما ورود پیدا کرده‌اند.

در پی این رویدادها حوزه هنری فهرست ده فیلم «غیرارزشی» محروم از اکران را اعلام کرد فهرستی که با مخالفت شدید خانه سینما و سینماگران ایران روبرو شد. پاسخ وزارت ارشاداسلامی به این مخالفتها تعطیلی خانه سینما و افزایش فشار به سینماگران بود از آن سو پاسخ مردم برعکس بود. آنان دیگر انگیزه ای برای رفتن به سالن های سینمایی را نداشتند که بیرون در ورودی آنها اعتراضات حزب الله جاری بود. نتیجه اش نیز این بود که آمار ۵۶ میلیونی تماشاگر فیلم سال ۱۳۸۳ به کمتر از ۵ میلیون در سال ۱۳۹۱ کاهش یافت.

قابل ذکر است که همه فیلمهایی که از آنها با عنوان «غیرارزشی» یاد می شود بااجازه وزارت ارشاد جمهوری اسلامی تولید شده است.
XS
SM
MD
LG