لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۴

توافق جمهوری اسلامی و پادشاهی بحرین برای مذاکره به‌منظور از سرگیری روابط


دیدار علی باقری کنی، سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی و عبداللطیف بن رشید الزیانی وزیر امورخارجه بحرین در تهران
دیدار علی باقری کنی، سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی و عبداللطیف بن رشید الزیانی وزیر امورخارجه بحرین در تهران

علی باقری کنی، سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی و عبداللطیف بن رشید الزیانی، وزیر امورخارجه بحرین در تهران دیدار و گفت‌وگو کردند.

آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی، ایرنا، نوشته است که آنها در حاشیه نشست «گفتگوی همکاری آسیا» با یکدیگر دیدار و گفت‌و‌گو کردند.

باقری‌ کنی پس از کشته حسین امیرعبداللهیان در جریان اصابت یک هلی‌کپوتر به کوه، سرپرست وزارت امورخارجه در ایران شد.

در این گزارش آمده است که هر دو طرف در مورد ایجاد چارچوبی برای آغاز گفتگوها در مورد پیش‌نیازهای از سرگیری روابط دیپلماتیک دو کشور توافق کردند.

این دومین سفر الزیانی به تهران در طول یک ماه گذشته است. اولین سفر او شرکت در مراسم یادبود ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران بود که همراه امیرعبداللهیان کشته شد.

بحرین روابط دیپلماتیک خود را با ایران پس از آن قطع کرد که عربستان روابطش را با تهران در سال ۲۰۱۶ و پس از اعدام یک آخوند شیعه مخالف ریاض قطع کرد. پس از اعدام او که، طرفداران علی خامنه‌ای به اماکن دپیلماتیک عربستان در ایران حمله کردند.

عربستان و جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۳ روابط دیپلماتیک خود را با میانجی‌گری چین از سر گرفتند.

بحرین در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا، «پیمان ابراهیم» را با اسرائيل امضا کرد و روابط دیپلماتیک نزدیکی با اسرائيل برقرار کرد. مقامات جمهوری اسلامی از جمله فرماندهان سپاه پاسداران بارها پس از آن بحرین را تهدید کرده بودند.

در بیانیه مشترکی که میان وزیر اموخارجه بحرین و باقری‌کنی منتشر شده است از بحرین با عنوان «پادشاهی» یاد شده است که جمهوری اسلامی ایران با آن «روابط تاریخی» و «برادرانه» دارد.

XS
SM
MD
LG