لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۴

چین به دنبال نقشی پررنگ‌تر در خاورمیانه؛ مجمع همکاری چین و کشورهای عربی در پکن برگزار شد


شی جین پینگ می‌گوید چین حاضر است با کشورهای عربی برای حل و فصل مسائل مناطق بحرانی با روش‌هایی که منجر به دستیابی به «صلح و ثبات بلندمدت» شود، همکاری کند.

رئیس‌جمهوری چین در سخنان خود در «مجمع همکاری چین و کشورهای عربی» خطاب به سران کشورهای بحرین، مصر، امارات متحده عربی، تونس و وزرای خارجه سایر کشورهای اتحادیه عرب از اهمیت «احترام متقابل»، «انصاف» و «عدالت» به عنوان پایه و اساس امنیت پایدار گفت.

چین در حال افزایش نفوذ دیپلماتیک خود در منطقه است و چندی پیش نیز میزبان اولین مذاکرات میان نماینده‌های گروه‌های فلسطینی حماس و فتح بود. سال گذشته نیز میانجی‌گری یک توافق تاریخی بین ایران و عربستان سعودی را بر عهده گرفت.

جنگ اسرائیل و حماس از محورهای مهم گفتگوها در این مجمع بود.

شی جین پینگ خواستار برگزاری یک کنفرانس صلح بین‌المللی برای حل و فصل جنگ اسرائیل و حماس شد و گفت که به حمایت از تلاش‌ها برای کاهش بحران انسانی و بازسازی پس از جنگ غزه ادامه خواهد داد.

او همچنین متعهد شد که ۶۹ میلیون دلار دیگر به عنوان کمک اضطراری بشردوستانه ارائه کند.

شی جین پینگ گفت که چین همچنین ۴ میلیون دلار به آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک (آنروا) کمک خواهد کرد.

آمریکا و آلمان که بزرگ‌ترین حامیان مالی آنروا هستند، همراه شماری دیگر از کشورهای غربی، به دنبال ادعای اسرائیل مبنی بر وابستگی برخی از کارکنان این نهاد به حماس و سایر گروه‌های تروریستی، کمک‌های خود به این آژانس را متوقف کردند.

آلمان هفته گذشته اعلام کرد که کمک‌های خود را از سر خواهد گرفت.

رئیس‌جمهوری چین همچنین به همکاری بیشتر با کشورهای عربی در حوزه‌های مختلف و سرمایه‌گذاری در مقیاس بزرگتر در کشورهای عربی اشاره کرد.

چین از خریداران عمده انرژی کشورهای حاشیه خلیج فارس است و در سال ۲۰۲۳ میلادی، تجارت بین چین و کشورها ۲۸۶.۹ میلیارد دلار بود که بر اساس داده‌های گمرک چین، عربستان سعودی در‌ نزدیک به ۴۰ درصد از این تجارت سهیم بود.

XS
SM
MD
LG