لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

ادامه نقض آزادی مذهبی در ایران


وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه وضعیت آزادی مذهبی بین المللی که اخیرا منتشر شد، بار دیگر اقدامات دولت ایران در نقض جدی و آشکار آزادی مذهبی را برجسته ساخت. از سال 1999، آمریکا ایران را در فهرست کشورهایی که به ویژه مورد نگرانی هستند قرار داده است.

سوزان جانسون کوک، سفیر سیار آمریکا در امور آزادی مذهبی بین المللی گفت هدف گزارش این است که با زیر ذره بین بردن موارد آزارها و تخلفات، آزادی مذهبی را پیش ببرد، و برخی از کژرفتاری هایی را که درایران اتفاق می افتد یادآور شد.

او گفت «در ایران بیش از 116 بهایی به دلیل آموزش و بیان مذهبشان زندانی شده اند، و بسیاری از مسیحیان، صوفی ها و سنی ها با رفتاری مشابه روبرو هستند.
افزون براین، یک کشیش مسیحی بنام سعید عابدینی، که شهروند آمریکایی – ایرانی است، فقط به خاطر باورهایش به هشت سال زندان محکوم شد... ما می خواهیم تمام کسانی که به دلیل اعتقاداتشان بازداشت یا زندانی شده اند آزاد شوند.
»

گزارش وزارت امور خارجه آمریکا یاد آور می شود در سال 2012، بر گزارش هایی که دولت ایران اقلیت های مذهبی و قومی را به محاربه، تبلیغات علیه اسلام یا جرائم مبهم امنیت ملی به علت فعالیت های مذهبی شان متهم می کند افزوده شده است. کسانی که گزارش رسید بر زمینه های مذهبی دستگیر شدند ، همانند اکثر افرادی که به دلیل باورهایشان زندانی هستند، با شرایط بد زندان و رفتار ناهنجار روبرو بودند.

گزارش همچنین می گوید دولت ایران به یهودیت تهمت می زند، مقامات علیه آن سخن می گویند و رویدادهایی را به قصد انکار هالوکاست سازمان می دهند. حملات زبانی همچنین «خطوط بین صیهونیسم، یهودیت، واسراییل را مبهم می سازد وبه افزایش نگرانی درباره امنیت آینده جامعه یهودی درکشورکمک می کند.»

جان کری وزیرامور خارجه آمریکا هنگام انتشار گزارش به خبرنگاران گفت آزادی مذهبی «ارزشی جهانی است که در قلب هر انسانی حک شده است. آزادی اعتراف به مذهب وعمل به آن، باور داشتن یا نداشتن، یا تغییر مذهب، حق ذاتی هرانسانی است.»

آن گونه که جان کری می گوید ایالات متحده برای پیشبرد این حق جهانی به عنوان یک الزام اخلاقی و استراتژیک، به روشن ساختن موارد نقض آزادی مذهبی در ایران و در سراسر جهان ادامه خواهد داد.
XS
SM
MD
LG