لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

نماینده جامعه جهانی بهائیان: رفتار بی‌رحمانه حکومت «پس از مرگ» هم ادامه دارد


شعار نویسی علیه بهاییان
شعار نویسی علیه بهاییان

سیمین فهندژ، نماینده جامعه جهانی بهائیان در سازمان ملل متحد، روز دوشنبه از «دفن اجباری پیکر یک شهروند بهائی در گورستان خاوران بدون اطلاع خانواده‌اش» انتقاد کرد.

او در انتقاد از این اقدام جمهوری اسلامی نوشت: «پیکر بی‌جان بهائیان چه تهدیدی برای حکومت است که بعد از سرکوب بی‌وقفه که در زندگی به آنها تحمیل می‌شود رفتار بی‌رحمانه حکومت ایران حتی پس از مرگ با آنها ادامه دارد.»

طبق بیانیه جامعه جهانی بهائیان که پنجشنبه هفته گذشته انتشار یافت، بهزاد مجیدی، شهروند بهائی متوفی، توسط یک مامور وزارت اطلاعات در آرامستان خاوران و در مجاورت قبرستان بهائیان به خاک سپرده شد.

دفن اجباری این شهروند بهائی پس از خودداری خانواده‌اش از پرداخت «هزینه گزاف» مورد مطالبه این مامور وزارت اطلاعات انجام گرفت.

طبق بیانیه، مامور وزارت اطلاعات در شرایطی چنین درخواستی را مطرح کرده بود که این زمین متعلق به بهائیان است.

جامعه جهانی بهائیان در بیانیه خود افزود که پیروان این آئین از حق تدفین متوفیان خود بر اساس آیین بهائیت محروم می‌شوند و کارکنان آرامستان‌های بهائی بازداشت و خانواده‌های‌شان به دستگیری و زندان تهدید می‌شوند.

این سازمان خاطرنشان کرد که شمار زیادی از آرامستان‌های بهاییان طی چهار دهه اخیر «مصادره یا هتک حرمت» شده‌اند.

از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۱۳۵۷، بهائیان به صورت نظام‌مند در معرض رفتارهایی تبعیض‌آمیز و غیرقانونی از جمله بازداشت‌های خودسرانه و حبس بر اساس اتهامات بی‌اساس، محرومیت از تحصیل، مصادره خانه‌ها و اموال، و هتک حرمت به آرامستان‌های شان بوده‌اند.

سازمان‌های حقوق بشری و دولت‌های غربی از جمله ایالات متحده همواره با محکوم کردن رویکرد تبعیض‌آمیز مذهبی جمهوری اسلامی علیه پیروان سایر ادیان و مذاهب به‌ویژه بهائیان در ایران، خواستار تغییر فوری این رویه بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG