لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۲

آزادی همه کارگران معترض معدن سنگ آهن بافق


عکس آرشیوی از اعتصاب کارکنان شرکت سنگ آهن بافق
عکس آرشیوی از اعتصاب کارکنان شرکت سنگ آهن بافق

با آزادی همه معدنچیان اعتصاب کننده معدنسنگ آهن بافق، اعتصاب بیش از 5 هزار کارگر این معدن پس از 16 روز به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، در پی مذاکرات صبح روز چهارشنبه مقامات امنیتی و دولتی با کارگران اعتصابی معدن سنگ آهن بافق قرار شد ۶ کارگر بازداشتی دیگر از زندان یزد آزاد شوند که عصر امروز این اتفاق افتاد.

با این که اعتصاب‌کنندگان ماشین‌‌آلات معدن را به کار انداخته‌اند، اما شروع رسمی کار خود را موکول به آزادی همه کارگران بازداشت شده این کارخانه کرده‌ بودند. دو کارگر معدن بافق نیز روز گذشته آزاد شده بودند.

تحصن کارگران معدن بافق که دومین مرحله خود را در دو هفته اخیر پشت سر گذاشت، در اعتراض به خصوصی‌سازی آن معدن بوده است.

به گزارش ایلنا مقامات دولتی و امنیتی در مذاکرات صبح چهارشنبه به نمایندگان کارگران گفته‌اند خصوصی‌سازی معدن لغو شده و ۱۵ درصد از سهام آن نیز تا ۴ ماه آینده به شهرستان بافق واگذار می‌شود؛ با این حال علی‌اشرف‌عبدالله پوری‌حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی ایران گفته است واگذاری این معدن به بخش خصوصی قطعی است و امکان لغو آن وجود ندارد.

عبدالرضا رحمانی ‌فضلی وزیر کشور ایران نیز امروز و در حاشیه جلسه هیات دولت به خبرنگاران گفت دولت اختیار رسیدگی به مطالبات کارگران معدن سنگ آهن بافق را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سپرده است.

در روزهای گذشته تعدادی از اعضای خانواده این کارگران نیز با تحصن مقابل فرمانداری بافق به حمایت از متحصنین پرداختند .

منصور اسانلو، عضو پیشین هیات مدیره شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، در این زمینه به بخش فارسی صدای آمریکا گفت توجه گسترده ملی و جهانی به اعتراض سراسری کارگران در بافق، پیروزی بزرگی برای این کارگران و کل جنبش کارگری ایران به حساب می‌آید.

اعتراضات اخیر کارگران معدن بافق با حمایت سازمان‌های مستقل کارگری ایران، از جمله اتحادیه آزاد کارگران ایران و سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه نیز مواجه شد.

این گروه‌ها برخورد نیروهای امنیتی و انتظامی با تحصن‌کنندگان و بازداشت گروهی از متحصنین را «اقدامات سرکوب‌گرایانه امنیتی» در مواجهه با خواست‌های صنفی کارگران خواندند.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG