لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

هشدار فرمانده سنتکام در مورد افزایش حملات گروه‌های مورد حمایت ایران به نیروهای آمریکا در عراق


ژنرال فرانک کنت مک‌کنزی فرمانده سنتکام - آرشیو
ژنرال فرانک کنت مک‌کنزی فرمانده سنتکام - آرشیو

فرمانده ارشد ارتش آمریکا در منطقه خاورمیانه روز پنجشنبه اعلام کرد ایالات متحده ۲۵۰۰ نیروی نظامی فعلی خود را برای یک مدت قابل پیش‌بینی در عراق حفظ خواهد کرد و هشدار داد که انتظار می‌رود حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران علیه نیروهای آمریکایی و عراقی افزایش خواهد یافت.

ژنرال فرانک کنت مک‌کنزی در گفت‌وگویی با خبرگزاری آسوشیتدپرس در پنتاگون گفت، با وجود چرخش نیروهای نظامی آمریکایی به سمت ایفای نقش غیررزمی در عراق، آنها همچنان به ارائه پشتیبانی هوایی و دیگر کمک‌های نظامی به نیروهای عراقی در جنگ آنها با بقایای گروه داعش ادامه خواهد داد.

رئیس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در خاورمیانه و شمال آفریقا، با اشاره به این که شبه نظامیان مورد حمایت حکومت ایران خواهان خروج تمامی نیروهای نظامی خارجی از عراق هستند، گفت روند افزایشی حملات این گروه‌ها به نیروهای نظامی عراقی و آمریکایی در ماه دسامبر نیز ادامه خواهد یافت.

این مقام ارشد ارتش ایالات متحده در ادامه اظهارات خود افزود، آنها در واقع می‌خواهند همه نیروهای نظامی آمریکا از عراق خارج شوند، اما نیروهای آمریکایی قرار نیست از این کشور خارج شوند و این موضوع ممکن است، همانطور که به آخر دسامبر نزدیک می‌شویم، این گروه‌ها را تحریک به واکنش کند.

وی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران هنوز دیدگاه پس زدن ما را دنبال می‌کند و عراق را به عنوان میدان نبردی در این راستا می‌بیند، گفت که اعتقاد دارد ایرانی‌ها به برخورد و ناسازگاری خود در عراق تا وقتی که ما تصمیم بگیریم آنجا را ترک کنیم ادامه خواهند داد.

فرمانده سنتکام اضافه کرد، ایران معتقد است این کارزارش تاثیری بر مذاکرات هسته‌ای جاری در وین نخواهد داشت، اما «من فکر می‌کنم این موضعی خطرناک برای ایرانی‌ها خواهد بود اگر که آن را همچنان نگه دارند، زیرا به نظرم آنها قادر نخواهند بود این دو موضوع را از هم تفکیک کنند.

عراق پیشتر در روز پنجشنبه از به نتیجه رسیدن مذاکرات در مورد پایان ماموریت رزمی آمریکا علیه داعش در عراق در پایان سال جاری میلادی خبر داده بود. پس از شکست داعش، نیروهای آمریکا در بیشتر مواقع نقش مشورتی داشتند و این اعلام تغییر چندانی در مورد حضور ارتش آمریکا محسوب نمی‌شود.

ژانرال مک‌کنزی خاطر نشان کرد که عراقی‌ها همچنان خواهان ادامه حضور نظامی ایالات متحده در کشورشان هستند و می‌خواهند در جنگ با بقایای گروه داعش آنها را همراهی کنیم، به همین دلیل تا زمانی که آنها این را بخواهند و بر روی این موضع اتفاق نظر داشته باشیم، ما در آن کشور خواهیم ماند.

XS
SM
MD
LG