لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۴

روایت‌های متفاوت از درگیری و بازداشت در تجمعات اعتراضی آذری‌ها


عکسی که در شبکه‌های اجتماعی به تجمع روز دوشنبه منتسب شده است
عکسی که در شبکه‌های اجتماعی به تجمع روز دوشنبه منتسب شده است

مقامات انتظامی و محلی می‌گویند که تجمعات اعتراضی در شهرهای آذری‌نشین ایران بدون تنش و درگیری به پایان رسیده اما خبرگزاری صدا و سیما از تخریب "اماکن عمومی" و بازداشت " برهم زنندگان نظم" خبر داده است.

فرمانده ناجا گفته است که در تجمعات اعتراضی روز گذشته در برخی شهرهای آذربایجان شرقی و غربی، با "تعدادی سودجو که قصد سوء‌استفاده" داشته‌اند از سوی پلیس برخورد شده که این برخورد با "با سعه صدر و آرامش" بوده است.

به گزارش ایسنا حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی در تشریح تجمعات اعتراضی روز دوشنبه عنوان کرد که "خوشبختانه اکثریت شرکت کنندگان همکاری خوبی با پلیس داشتند و پس از پایان تجمع نیز در ساعت مقرر محل را ترک کردند."

به گفته این مقام انتظامی، با پایان تجمعات، وضعیت در این شهرها "آرام" است و "مشکل خاصی" وجود ندارد.

رحیم شهرتی‌فر، فرماندار تبریز نیز به ایرنا گفته است تعداد تجمع کنندگان در این شهر "محدود و کم" بود و "مردم با فرهنگ تبریز با هوشیاری و آگاهی از همراهی معترضان خودداری کردند".

به گفته این مقام محلی این تجمع اعتراضی که "به صورت محدود منجر به بروز تنش جزئی شده بود، به سرعت به پایان رسید".

فرماندار تبریز تایید کرده که "دو نفر از رهگذران بر اثر اصابت سنگ از ناحیه سر" زخمی شده‌اند.

این درحالی است که در شبکه‌های مجازی، عکس‌هایی از حضور گسترده نیروهای انتظامی و استفاده از گاز اشک‌آور منتشر شده و روایت‌هایی از بازداشت گسترده شرکت‌کنندگان در تجمعات تبریز و ارومیه دیده می‌شود.

خبرگزاری صدا و سیما نیز گزارش داده که در تجمع تبریز "عده‌ای با سوءاستفاده از اعتراض آرام مردمی به یک برنامه در شبکه دو سیما ، به برخی اماکن عمومی آسیب رساندند که در نتیجه نیروی انتظامی دخالت و برخی از برهم زنندگان نظم و متعرضان به اموال عمومی را بازداشت کرد".

فیلمی که یکی از مخاطبان صدای آمریکا از تجمع روز دوشنبه در ارومیه فرستاده است

وبسایت محلی "زیتون" نیز به نقل از فرهنگ نوروزی، فرمانده انتظامی شهرستان تبریز عنوان کرده که برخلاف "فضاسازی‌های رسانه‌ای" هیچ فردی در تجمعات این شهر کشته نشده و درگیری میان پلیس و نیروی انتظامی هم "کذب محض" است.

اعتراضات در چندین شهر آذری نشین ایران به دنبال پخش برنامه "فیتیله" در روز جمعه ۱۵ آبان صورت گرفت که در آن دو شخصیت ثابت برنامه با لهجه آذری صحبت می‌کردند و یکی از آنها برس توالت را با مسواک اشتباه گرفته بود

فیتیله یک برنامه قدیمی ویژه کودکان و نوجوان است که پس از پخش این قسمت، پخش آن متوقف شده است. صدا و سیما نیز اعلام کرد که مدیر پخش و مدیر گروه کودک شبکه دو به دلیل سهل‌انگاری "توبیخ کتبی" خواهند شد و جانشین مدیر پخش که مسئول نهایی نظارت بر برنامه‌هاست علاوه بر "توبیخ" از مسئولیت خود برکنار می‌شود.

روز دوشنبه محمد سرافراز، رئیس سازمان صدا و سیما نیز بابت پخش این برنامه عذرخواهی کرد.

XS
SM
MD
LG