لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۶

تجمع های آذری‌ها در اعتراض به "فیتیله" در چند شهر ایران


تصویر منتسب به تجمع اعتراضی در دانشگاه ارومیه
تصویر منتسب به تجمع اعتراضی در دانشگاه ارومیه

با وجود عذرخواهی دو مقام ارشد صدا و سیما و توبیخ و برکناری مسئولان پخش برنامه فتیله، روز دوشنبه چند تجمع اعتراضی در شهرهای آذری‌نشین ایران برگزار شد.

گزارش‌های تایید نشده حاکی از چند مورد برخورد انتظامی با تجمع‌کنندگان است، اما تجمعاتی نیز با حضور مسوولان محلی برگزار شده است.

عکس‌ها و فیلم‌هایی از این اعتراضات در شبکه‌های مجازی منتشر شده است. یکی از مخاطبان صدای آمریکا نیز از ارومیه، فیلمی از اعتراضات در آن شهر را ارسال کرده است.

وبسایت‌های محلی گزارش می‌دهند که تجمعی با حضور چند صد دانشجو مقابل ستاد مرکزی دانشگاه ارومیه تجمع کرده‌اند.

برخی از عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی را در ادامه می‌بینید:

جنجالی که یک برنامه کودک آفرید

فیتیله یک برنامه ویژه کودکان و نوجوانان است که سال‌ها بود از شبکه دو تلویزیون ایران پخش می‌شد. مدیران صدا و سیما پیش از این بارها از این برنامه تجلیل کرده و آن را تاثیرگذار توصیف کرده بودند.

قسمتی از این برنامه در روز جمعه ۱۵ آبان پخش شد که دو شخصیت حاضر با لهجه آذری صحبت می‌کردند و یکی از آنها برس توالت را با مسواک اشتباه گرفته بود. این شوخی با واکنش و اعتراض گسترده در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد و واکنش نمایندگان آذربایجان در مجلس را هم برانگیخت.

در نتیجه صدا و سیما با انتشار بیانیه‌ای از توقف پخش این برنامه خبر داد و اعلام کرد که مدیر پخش و مدیر گروه کودک شبکه دو به دلیل سهل‌انگاری "توبیخ کتبی" خواهند شد و جانشین مدیر پخش که مسئول نهایی نظارت بر برنامه‌هاست علاوه بر "توبیخ" از مسئولیت خود برکنار می‌شود.

پس از عذرخواهی محمد سرفراز، رئیس صدا و سیما، علی اصغر پورمحمدی معاون او نیز ضمن عذرخواهی از مردم و آذری‌های ایران، از سیاست تولید برنامه‌های از پیش ضبط شده به جای برنامه‌های زنده خبر داد تا جلوی چنین اشتباهاتی گرفته شود.

XS
SM
MD
LG