لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

افزایش تولید، بهای خودرو در ایران را کاهش نداد


عکس آرشیوی - گروه صنعتی ایران خودرو
عکس آرشیوی - گروه صنعتی ایران خودرو
قیمت فروش خودروهای تولید داخل در بازار ایران، با وجود افزایش تولید در ماه های اخیر، کاهش نیافته است و حتی قیمت خودروهایی چون پراید و پژو ۲۰۶ افزایش هم داشته است.

رسانه های ایران اخیرا از افزایش تولید انواع خودرو در فروردین ماه امسال در مقایسه با سال گذشته خبر داده و نوشته اند براساس جدیدترین آمارهای رسمی، تولید انواع خودرو در نخستین ماه سال ۱۳۹۳ با رشدی بیش از ۷۲ درصد، به ۴۰ هزار و ۵۳۱ دستگاه افزایش یافت.

دولت در نظر دارد با واگذاری دلار مبادله ای یا ارزان تر، در نهایت به کاهش قیمت تمام شده خودروهای ساخت داخل کمک کند با این حال خودروسازان می گویند چون هنوز از دلار با نرخ آزاد استفاده می کنند، ازکاهش قیمت خودرو خبری نیست.

در حالی که رسانه های ایران از افزایش قیمت پراید به بیش از ۲۲ میلیون تومان و قیمت پژو ۲۰۶ به بیش از ۴۰ میلیون خبر می دهند، فروشندگان می گویند کاهش عرضه خودرو در بازار آزاد دلیل این گرانی است.

در طرف دیگر تولید کنندگان ایرانی می گویند صنایع خودروسازی در ماه های اخیر شاهد افزایش تولید بوده و در مورد خودروهای سواری ۶۹ درصد و انواع وانت بار ۱۰۶ درصد افزایش تولید داشته اند که این یعنی عرضه بیشتر خودرو در بازار.

چرا خودرو گران است؟

خودرو سازان می گویند، این افزایش تولید را با دلار آزاد انجام داده اند، یعنی برای هر دلار قطعه مورد نیاز بیش از ۳ هزار تومان هزینه کرده اند. ازسوی دیگر، خودرو سازان تمایلی هم برای کاهش قیمت فروش محصولاتشان ندارند.

وزرای اقتصادی و صنعتی دولت اصرار دارند که قیمت خودرو باید کاهش یابد. به همین دلیل آنها می گویند قصد دارند به خودرو سازان دلار مبادله ای بدهند. هر دلار مبادله ای، حدود هزار تومان از دلار بازار آزاد ارزان تر است.

در این صورت قیمت هر پراید ۲۱ میلیون تومانی، که هزینه تمام شده آن حدود ۷ هزار دلار است، باید با حدود ۷ میلیون تومان کاهش، به ۱۴ میلیون تومان به بازار عرضه شود. با این حال خودروسازان می گویند هنوز دلار ارزان تری به آنها داده نشده، پس چرا ارزان کنیم.

واردات، تهدید خودروهای داخلی

گمرک ایران می گوید سال پیش حدود ۸۰ هزار خودرو وارد کشور شده است. بنابر گزارش های رسانه های ایران، تعداد زیادی از خودروی خارجی در دولت قبل، با ارز دولتی وارد کشور شده اند.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه با انتشار گزارشی با عنوان «بمب واردات خودرو در فروردین ترکید» نوشت در نخستین ماه سال جاری ۲۳۰۹ دستگاه خودروی سواری به ارزش ۵۲ میلیون دلار وارد کشور شد که نسبت به فروردین ماه ۱۳۹۲ از نظر تعداد بیش از ۳۴۸ درصد و از نظر ارزش بیش از ۳۴۴ درصد افزایش داشته است.

علی علیلو رییس هیئت تحقیق و تفحص از خودروسازی مجلس، می گوید اختصاص دلار ارزان تر برای واردات خودروی خارجی به معنای آن است که خودمان با دست خودمان، صنعت خودروسازی داخل را نابود کنیم.
XS
SM
MD
LG