لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

حسن روحانی برای توسعه روابط اقتصادی به اتریش می رود


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه برای گسترش مناسبات اقتصادی این کشور با اتریش راهی وین می شود. سفر او پاسخی به سفر رسمی شش ماه پیش هاینس فیشر، رئیس جمهوری اتریش به ایران است.

در سفر دو روزه روحانی به اتریش، تعدادی از وزرای دولت و هیاتی از کارآفرینان و فعالان بخش خصوصی و عمومی ایران حضور خواهند داشت.

خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، هدف اصلی از این سفر را نهایی کردن سند نقشه راه همکاری های اقتصادی دو کشور عنوان کرده است.

اتریش به طور سنتی یکی از شرکای مهم تجاری ایران در اروپا محسوب می شود، هر چند که تراز بازرگانی دو کشور چندان متوازن نیست و سال گذشته هم به نفع اتریش سنگینی کرد.

این کشور اروپایی، در سال ۱۳۹۴ حدود ۱۲ میلیون دلار کالا از ایران خریداری کرد و در مقابل حدود ۱۷۰ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرد.

محصولات کشاورزی و مواد خام از مهمترین اقلام صادراتی ایران به اتریش، و ماشین آلات صنعتی و برقی، در میان مهمترین کالاهای صادراتی اتریش به ایران هستند.

اقتصاد اتریش در میان کشورهای اروپایی از جایگاه ممتازی برخوردار است. اتریش، اقتصادی توسعه یافته دارد و پانزدهمین کشور ثروتمند جهان بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی محسوب می شود. ایران از این نظر در جایگاه هفتاد و دوم جهان است.

روابط اقتصادی ایران و اتریش در سال ۲۰۱۴ میلادی به دلیل اوج گرفتن تحریم ها به پایین ترین میزان خود رسید.

و حالا که تحریم ها لغو شده، تهران امیدوار است با سفر حسن روحانی به اتریش، مناسبات تجاری خود را با این کشور که میزبان مذاکرات هسته ای هم بود توسعه ببخشد.

XS
SM
MD
LG