لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

سفر ۱۴۵ هیات اقتصادی از ۴۸ کشور جهان به ایران


تصویری از دیدار وزیر اقتصاد و انرژی آلمان با حسن روحانی؛ آلمان بیشترین تعداد هیات اقتصادی را به ایران فرستاده است
تصویری از دیدار وزیر اقتصاد و انرژی آلمان با حسن روحانی؛ آلمان بیشترین تعداد هیات اقتصادی را به ایران فرستاده است

به گفته یک مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران ۱۴۵ هیات اقتصادی از ۴۸ کشور جهان در ۹ ماه اول امسال به ایران سفر کرده‌اند.

میرابوطالب بدری، معاون امور بازاریابی و تنظیم روابط سازمان توسعه تجارت ایران گزارشی از جزئیات سفرهای هیات‌های اقتصادی به ایران ارائه کرد که بر پایه آن ۷۱ هیات با دو هزار و ۶۴۰ نفر از قاره‌های اروپا و آمریکا، ۴۱ هیات با ۷۰۲ نفر از آسیا و اقیانوسیه و ۳۴ هیات با ۴۲۱ نفر از کشورهای عربی و آفریقایی برای مذاکرات اقتصادی و تجاری به ایران آمده‌اند.

بیشترین آمار سفر هیات‌های تجاری و اقتصادی به ایران در این ۹ ماه را آلمانی ها با اعزام ۱۲ هیات به خود اختصاص داده‌اند و پس از آن، عراق با اعزام ۱۱ هیات، ژاپن ۸ هیات و چین ۷ هیات در رده‌های بعدی قرار دارند.

اما از نظر تعداد نفرات، ایتالیا و اتریش بزرگ‌ترین گروه‌هایی بودند که به ایران آمدند. هیات اعزامی ایتالیایی‌ها ۳۶۰ نفره و هیات اتریشی ۳۰۰ نفره بوده است. در رتبه بعدی روسیه قرار دارد که گروهی ۱۵۰ نفره را به ایران فرستاد.

به گفته این مقام اقتصادی، از جمله اهداف این سفرها خرید کالاهای خاص از ایران (خشکبار، پوست و چرم، مواد پتروشیمی و فولاد)، جستجوی شریک محلی برای توزیع کالاهای خارجی، برآورد و بررسی بازار و کسب قوانین و مقررات و تعرفه‌ها بوده است.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز دوم دی ماه وعده داد که با لغو تحریم‌ها، دروازه‌های اقتصاد کشورش به روی جهان باز خواهد شد و امنیت ایران "برخلاف کشورهای دیگر منطقه" باعث جذب سرمایه‌گذاران خارجی خواهد شد.

دولت ایران برای تحقق وعده‌های اقتصادی خود چشم به سرمایه‌گذاری‌های خارجی پس از رفع تحریم‌های بین‌المللی دارد.

XS
SM
MD
LG