لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

برخورد با معترضان به «برداشت شن و ماسه» از رودخانه در هشترود؛ دست‌کم پنج کشاورز بازداشت شدند


در پی اعتراضات ساکنان شماری از روستاهای شهرستان هشترود، در استان آذربایجان شرقی، به خسارات ناشی از فعالیت کارگاه‌های ماسه‌شویی، دست‌کم پنج کشاورز بازداشت شدند.

وبسایت «حقوق بشر در ایران» روز پنجشنبه ۳ خرداد هویت بازداشت‌شدگان را رحمت سعیدی، جعفر شریفی، داوود شریفی، هادی شریفی و عقیل طالبی، از ساکنان روستاهای خوجااویغور، بایات، لمشان و خراسانلو در اطراف شهرستان هشترود اعلام کرده است.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بازداشت‌شدگان به زندان هشترود منتقل شده‌اند. درباره اتهامات آنها خبری منتشر نشده است.

روستاییان فعالیت کارگاه‌های ماسه‌شویی را موجب تغییر عمق رودخانه محلی «قرانقو» و وارد شدن خسارت به زمین‌های کشاورزی دانسته و اخیرا اقدام به برگزاری تجمعات اعتراضی در این باره کرده بودند.

برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه‌ها، به رغم درپی داشتن عواقبی همچون ریزش دیواره رودخانه‌ها و به خطرافتادن اراضی کشاورزی اطراف آنها، فعالیتی پردرآمد شناخته می‌شود و در دهه‌های گذشته در ایران تشدید شده است.

فرماندار هشترود، علیرضا توری، در فروردین ۱۴۰۱ ، هرگونه برداشت غیرمجاز ماسه از رودخانه‌های این شهرستان را ممنوع اعلام کرده و اینگونه عملیات را موجب متضرر شدن کشاورزان حاشیه رودخانه خوانده بود.

به عقیده کارشناسان کشاورزی، کیفیت بالای شن و ماسه موجود در بستر رودخانه‌ها موجب شده که به عنوان منابع مطلوب مصالح ساختمانی با ارزش اقتصادی زیاد مورد توجه قرار بگیرند.

با این وجود، اعتراضات به خسارات ناشی از چنین فعالیت‌های پرسود در اغلب موارد به بازداشت معترضان می‌انجامد.

بتازگی هم دادگاه کیفری سوادکوه در استان مازندران، دو تن از اهالی یک روستا را پس از تلاش آنها برای جلوگیری از «کوه‌خواری شرکت‌های معدنی»، هریک به شش ماه حبس محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG