لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۷

مامور سازمان خیریه عامل مرگ پناهجوی ایرانی است


رضا براتی پناهجوی ایرانی که در اردوگاه پناهجویان در پاپو‌آ گینه نو کشته شد
رضا براتی پناهجوی ایرانی که در اردوگاه پناهجویان در پاپو‌آ گینه نو کشته شد

وزیر مهاجرت استرالیا اعلام کرد مرگ رضا براتی، پناهجوی ۲۳ ساله کرد ایرانی در اردوگاه پناهجویان در پاپو‌آ گینه نو، بر اثر ضرب و جرح شدید او توسط یکی از کارکنان یک سازمان خیریه موسوم به «سپاه رستگاری» رخ داده است.

اسکات موریسون این موضوع را روز دوشنبه با استناد به گزارش اخیر کمیته مستقل تحقیق استرالیا، که درباره خشونت‌های روز ۲۹ بهمن ‌ماه سال گذشته دراین اردوگاه تحقیق می کند، اعلام کرده است. به گفته او مجازات عاملان این حمله بر عهده مقام‌های پاپوآ گینه نو است و به همین دلیل٬ این گزارش به آنها نیز تحویل داده شده است.

بنابر این گزارش در روز درگیری‌٬ در کنار ماموران پلیس پاپو‌آ گینه نو٬ عده‌ای از اهالی محلی و کارکنان سازمان خیریه «سپاه رستگاری» نیز وارد اردوگاه پناهجویان شده‌ بودند. در این میان رضا براتی٬ از سوی یکی از کارکنان آن سازمان از پشت سر با سنگ مورد حمله قرار گرفته و شماری از ماموران پلیس پاپوآ گینه‌ نو نیز آقای براتی را مورد حمله قرار داده‌اند.

سپاه رستگاری یک سازمان خیریه بین‌المللی مسیحی است که در چندین کشور جهان شعبه دارد.

ایان رینتول، سخنگوی ائتلاف دفاع از پناهجویان در سیدنی به صدای آمریکا گفت که اعلام این موضوع، خبر مهمی در استرالیا بوده و مردم از این گزارش شگفت زده شده اند. به گفته این فعال حقوق بشر، مردم البته مشکلاتی با این گزارش نیز دارند، چرا که به اعتقاد آنها همه حقایق بطور کامل در آن ذکر نشده است.

سالها است که پناهجویانی که عمدتا از کشورهای آسیایی هستند، سعی می کنند از راه قایق و بطور غیرقانونی خود را به استرالیا برسانند. اما بتازگی تغییر قوانین مهاجرت دراسترالیا این راه را دشوارتر از قبل کرده است.

استرالیا از تابستان ۱۳۹۲ پناهجویانی را که قصد ورود غیرقانونی به خاک آن کشور دارند را به اردوگاه هایی در خارج از خاک این کشور در نائورو و پاپوا گینه نو در اقیانوس آرام می فرستد.

کمیته مستقل تحقیق استرالیا از مقام‌های مسئول خواسته است تا هرچه سریع‌تر شرایط اسکان پناهجویان واجد شرایط پناهندگی در استرالیا را فراهم کند و پناهجویان را هم به طور کامل در جریان وضعیت پرونده شان قرار دهند. استرالیا می ‌گوید به این پیشنهاد‌ها به طور کامل عمل خواهد کرد.
  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG