لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۱

جایگزینی پزشکان کمپ پناهجویان استرالیا


چادرهای مرکز منطقه ای استرالیا در جزیره مانیوس برای رسیدگی به درخواست پناهجویان - پاپوآ گینه نو
چادرهای مرکز منطقه ای استرالیا در جزیره مانیوس برای رسیدگی به درخواست پناهجویان - پاپوآ گینه نو

درپی شکایت پناهجویان مسقر در جزیره پاپوآ گینه نو از عدم ارائه خدمات مناسب پزشکی به آنها، این بازداشتگاه زیر ذره بین قرار گرفته است.


روزنامه گاردین روز دوشنبه خبر داد با توجه به شکایات مکرر پناهجویانی که از استرالیا به پاپوآ گینه نو فرستاده شده اند از رسیدگی ناکافی پزشکی، قرار است کادر درمانی استرالیایی مستقر در بازداشتگاه پناهجویان مانیوس با پزشکان و پرستاران بومی یا فیلیپینی جایگزین شوند.

بنابر گزارش گاردین، یک منبع موثق در بازداشتگاه جزیره مانیوس گفته قرار است که همه پرستاران، به غیر از سرپرستاران استرالیایی، جای خود را به کارد محلی پاپوآ گینه نو بدهند، ولی درباره توانایی پرستاران محلی ابراز تردید کرده است.

پیشتر، هنگام گشایش مرکز پزشکی بازداشتگاه، تعداد کمی از پرستاران اهل پاپوآ گینه نو در آن استخدام شده بودند، اما از دو ماه پیش به این سود، تعداد بیشتری به استخدام آن مرکز درآمده اند تا جای پرستاران استرالیایی را بگیرند.

این منبع که با وضعیت درمانی بازداشتگاه از نزدیک آشناست می گوید «بعضی از پرستاران محلی کار خود را بلدند، ولی بعضی هاشان به نظر نمی رسد که از عهده این کار برآیند.»

Manus Province, Papua New Guinea
Manus Province, Papua New Guinea


در جزیره نائورو، در دیگر بازداشتگاه پناهجویانی که قصد ورود به استرالیا داشتند، نیز قرار است تحولات مشابهی صورت گیرد، ولی جایگزینی کادر پزشکی شامل بخش مراقبت های روانی در هیچیک از این دو بازداشتگاه نمی شود.

روزنامه گاردین استرالیا تصاویری از پناهجویان در مانیوس را دریافت کرده که فرستنده آنها – یک پناهجوی پیشین بازداشتی در آن جزیره – پیش از بازگشت داوطلبانه به کشورش، آنها را برای گاردین فرستاده است.

این فرد می گوید هنوز با پناهجویان مستقر در جزیره مانیوس در ارتباط است و خیلی ها از وضعیت نابسامان پزشکی در آن بازداشتگاه شکایات دارند.

وی همچنین عکسی از فردی به نام «مجید» را نشان می دهد که آثار جراحت های ناشی از جراحی روی صورتش پیداست. جای زخم ها خارش و سوزش زیادی دارد؛ ولی موقعی که وارد جزیره کریسمش شد کرم هایی را که برای درمان خارش پوست با خود داشت گرفتند و دیگر پس ندادند.

فردی که این اطلاعات را در اختیار روزنامه گاردین گذاشته، گفت است در میان بازداشتی های جزیره مانیوس افراد مبتلا به بیماری قلبی هم هستند که درمان نمی شوند. به گفته منبع موثق پزشکی «داروهای زیادی در مرکز پزشکی بازداشتگاه لازم است ولی تهیه نمی شود.»

نظافت و بهداشت عمومی عامل موثری در سرایت بیماری در بازداشتگاه است. در یکی از این مراکز که صدها پناهجو را در خود جای داده است، تنها دو ماشین لباسشویی وجود دارد که هرگز تمیز نشده اند.

سخنگوی مرکز خدمات پزشکی و بهداشتی بین المللی – مرکز خصوصی که در جزایر نائورو و مانیوس فعالیت می کند – می گوید ترکیب کادر پزشکی در این مراکز به طور دائم تحت نظارت و بررسی است: «همه کادر حرفه ای پزشکی که برای ما کار می کنند باید واجد شرایط لازم کاری باشند، در کشور خود شماره نظام پزشکی و شماره ثبت حرفه ای داشته باشند. تا به حال، پزشکان و پرستاران استرالیایی بخش بزرگی از کادر حرفه ای این مرکز را تشکیل می دادند.»

وی افزود در استانداردهای خدمات پزشکی تغییری ایجاد نشده و همه ملزم به رعایت این استانداردها هستند.

روز یکشنبه فرفکس مدیا اعلام کرد که به رغم بالا بودن میزان بیماری های روانی در مرکز پزشکی جزیره مانیوس، حتی یک روانپزشک به طور تمام وقت در آن مرکز کار نمی کند.
XS
SM
MD
LG