لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۴

بیضایی «گزارش ارداویراف» را روخوانی می کند


آغاز دوره سوم تدریس سینمایی بهرام بیضایی در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا
آغاز دوره سوم تدریس سینمایی بهرام بیضایی در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا

بهرام بیضایی کارگردان، نمایشنامه نویس و فیلمساز ایرانی پس از نزدیک به ۷ سال دوری از تاتر ایران، قرار است نمایشی را بر اساس متون باستانی ایران روی صحنه ببرد.

«گزارش ارداویراف» نمایشی است که به نوشته خبرآنلاین، قرار است بهرام بیضایی بر اساس متن باستانی «ارداویراف نامه» به اجرا در آورد.

بهرام بیضایی آخرین نمایش خود را با عنوان «افرا؛ یا زود می‌گذرد»، زمستان ۱۳۸۶ روی صحنه برد که با استقبال بسیار تماشاچیان مواجه شد. پیش از آن، در سال ۱۳۸۴، نمایش «مجلس شبیه در ذکر مصایب استاد نوید ماکان و همسرش مهندس رخشید فرزین» در سالن اصلی تاتر شهر تهران روی صحنه رفت و با استقبال تماشاگران روبرو شد اما به دلیل نامعلومی پس از ۲۱ اجرا متوقف شد.

«ارداویراف» یکی دیگر از شخصیت های اسطوره‌ای ایران است که بیضایی پس از «آرش»، «آژی دهاک»، «کارنامه بندار بیدخش» و «شب هزار و یکم» به سراغ آن رفته است. قرار است افشین هاشمی، مژده شمسایی و صادق هاتفی از جمله بازیگران نمایش «گزارش ارداویراف» باشند.

بیضایی در سالهای اخیر به تدریس در دانشگاه استنفورد مشغول است و در آنجا نیز نمایش «جانا و بلا دور» را به سبک سایه بازی روی صحنه برد.

XS
SM
MD
LG