لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۰

«تاراج نامه» بیضایی گرفتار سانسور شد


«تاراج نامه» بیضایی گرفتار سانسور شد
«تاراج نامه» بیضایی گرفتار سانسور شد

شهلا لاهیجی، مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان، در گفتگو با خبرگزاری ایلنا خبر از تلاش برای انتشار دو کتاب از بهرام بیضایی داد و افزود: یکی از آنها به نام «تاراج نامه» در اداره سانسور به مشکل برخورد کرده و ماموران ممیزی کتاب به صد صفحه از کتاب ایراد گرفته اند.

مدیر انتشارات روشنگران در این باره گفت: «تجربه همكاری با بهرام بیضایی نشان می‌دهد كه ایشان زیر بار حذف و اصلاح نمی‌روند، اما به هر حال ما چانه‌زنی‌های خود را با مسئولان ارشاد ادامه خواهیم داد؛ تا مگر راهی برای انتشار «تاراج‌نامه» پیدا كنیم.»

کتاب دوم بهرام بیضایی «هزار افسان کجاست» نام دارد که به گفته خانم لاهیجی: «این کتاب حدودا به چهارصدوپنجاه صفحه رسیده ‌ و اثر گران‌سنگ و حجیمی به شمار می‌آید.»

مدیر روشنگران افزود: کتاب هزارافسان کجاست چند سال پیش در حجم کمتری به ارشاد اسلامی رفته بود؛ اما نتوانسته بود مجوز چاپ را دریافت کند. با این همه وی ابراز امیدواری کرد، کتاب حاضر که برداشت کاملتر و حجیم تری نسبت به نسخه پیشین ست، مجوز چاپ و نشر را دریافت کند.

مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان در توضیح «هزار افسان كجاست» گفت: «بیضایی در این كتاب، به ریشه‌های اساطیری پرداخت‌های متفاوت و هنرمندانه‌ای داشته است. همچنین یك فصل از این كتاب به طور اخص به داستان ضحاك و سند مشهور ابوریحان بیرونی پرداخته است.»

به چالش گرفتن روایت شاملو از داستان ضحاک

موضوع بحث برانگیز داستان ضحاک که بهرام بیضایی به آن پرداخته، به چالش گرفتن روایت احمد شاملو و علی حصوری از داستان ضحاک است.

بهرام بیضایی پیش از این در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفته بود سند اولیه (گزارش ابوریحان بیرونی درباره ضحاک، که علی حصوری و احمد شاملو به آن استناد کرده اند) نادرست است.

بهرام بیضایی، کارگردان تئاتر و سینما، نویسنده و پژوهشگر برجسته ایران در سال های اخیر با محدودیت های بسیار بیشتری نسبت به گذشته بر سر ساخت فیلم و به صحنه بردن نمایش های خود روبرو شده است. او هم اینک برای یک دوره کوتاه تدریس سینمای ایران در دانشگاه استنفورد در کالیفرنیای شمالی بسر می برد.

XS
SM
MD
LG