لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۸

ایران و روسیه بر سر یک معامله تسلیحاتی ۱۰ میلیارد دلاری مذاکره می‌کنند


رئیس کمیسیون امنیت و دفاعی شورای فدراسیون روسیه (مجلس علیا) اعلام کرد که تهران و مسکو در حال گفت و گو برای انجام یک معامله تسلیحاتی ۱۰ میلیارد دلاری هستند.

خبرگزاری روسی ریانووستی روز دوشنبه ۲۴ آبان به نقل از ویکتور اوزروف، که به همراه هیات عالیرتبه پارلمانی روسیه به تهران سفر کرده، نوشت که این مذاکرات مربوط به فروش تسلیحات و تجهیزات نظامی روسی نظیر تانک‌های تی ۹۰، توپخانه و هواپیما و بالگرد نظامی به ایران است.

رئیس کمیسیون امنیت و دفاعی شورای فدراسیون روسیه اضافه کرد که گفت و گوها بر سر این معامله بالقوه در جریان سفر هیات پارلمانی روسیه به تهران پیگیری شده است.

در همین رابطه، هوشنگ حسن یاری کارشناس امور نظامی به صدای آمریکا گفت که روسیه و ایران در گذشته در توافقات نظامی خود با مشکلاتی روبرو شده بودند و باید دید مذاکرات اخیر چه سرنوشتی پیدا می‌کند.

آقای حسن یاری البته اشاره کرد که با توجه به شرایط دیپلماسی جهانی و شرایط منطقه، رابطه روسیه و ایران نزدیکتر از گذشته شده است و احتمال همکاری‌های نظامی بیشتر بین دو کشور ممکن به نظر می‌رسد.

او از سوی دیگر اشاره کرد که این روابط نزدیک نظامی و خرید سلاح از روسیه از این جهت که جمهوری اسلامی به استقلال و خودکفایی نظامی خود تاکید می کند، سوال برانگیز است.

ایران و روسیه در پی توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های بین المللی علیه جمهوری اسلامی بارها درباره معامله تسلیحاتی به گفت و گو پرداخته‌اند. با این حال تنها معامله‌ای که به سرانجام رسید خرید سامانه پدافند هوایی اس ۳۰۰ بود که توافق آن به سالها پیش مربوط بود.

ایران قصد دارد با خرید جنگنده های سوخو ۳۰ نیروی هوایی فرسوده خود را نوسازی کند. تانک‌های تی ۹۰ روسی نیز به گفته احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش، قرار است به تیپ‌های زرهی اضافه شوند.

در نخستین هفته‌های پس از اجرای برجام، رسانه‌های روسی خبر داده‌اند که ایران به دنبال خرید ۸ میلیارد دلار تسلیحات نظامی از روسیه است که فهرست تسلیحات درخواستی ایران قبلا ارسال شده بوده است.

بنا بر این گزارش جنگنده‌های چند منظوره سوخو-۳۰ اس‌ام، جنگنده‌های آموزشی پیشرفته یاک-۱۳۰، جنگنده‌های سبک، هلیکوپترهای ترابری ام آی-۱۷ و‌ام آی-۸، سامانه‌ پدافند موشکی ساحلی سیار کا-۳۰۰پی و زیردریایی‌های دیزلی-الکتریکی از جمله موارد فهرست درخواستی ایران بوده است.

انتشار این اخبار با نگرانی‌هایی همراه بود. همان موقع، مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است فروش‌ جنگنده‌های سوخو ۳۰ به ایران باید به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد برسد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG