لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۱

جمهوری اسلامی برای زیرساخت‌های اربعین ۵۵۰ میلیارد تومان اعتبار داد


آرشیو

مهدی جمالی‌نژاد، معاون عمرانی وزیر کشور، اعلام کرد که برای «تامین زیرساخت‌های اربعین امسال، ۵۵۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است.» پیش از این، اخبار مربوط به اختصاص بودجه‌های هنگفت در ایران برای برگزاری «مراسم اربعین» با انتقادهایی مواجه شده بود.

در این ارتباط، مجید میراحمدی، رئیس «ستاد اربعین» روز شنبه ۱۱ شهریور، گفت که تاکنون بیش از سه میلیون و ۳۵۰ هزار تن برای برگزاری مراسم اربعین از مرزهای ایران به عراق سفر کرده‌اند.

این در شرایطی است که همزمان با نرخ دو رقمی تورم و تشدید مشکلات معیشتی مردمدر ایران، از چند سال گذشته تاکنون دستگاه‌های دولتی و وزارت‌خانه‌ها به فراهم‌کردن «تسهیلات و خدمات رایگان» برای زائران اقدام کرده‌اند.

وزارت کشور، بهداشت، راه و شهرسازی و جمعیت هلال احمر از جمله این تشکیلات حکومتی هستند که در تامین تسهیلات برای مراسم امسال نقش فعالی داشته‌اند.

در این ارتباط، وب‌سایت دیده‌بان ایران اشاره کرد که اعتبار ۵۵۰ میلیارد تومانی برای مراسم امسال، پنج برابر بودجه ساخت متروی تهران در سال جاری است و نوشت که بودجه صد میلیارد تومانی متروی تهران، حتی برای ایجاد نیمی از یک ایستگاه مترو هم کافی نیست.

از سوی دیگر، به‌رغم اعتراضات دائمی پرستاران و کادر درمانی به پایین‌بودن حقوق‌های دریافتی، بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، روز چهارم شهریور از راه‌اندازی دو بیمارستان مرزی و همچنین استقرار بیش از چهار صد دستگاه آمبولانس و اتوبوس آمبولانس و به کارگیری یک هزار تن از کارکنان وزارت بهداشت در مراسم اربعین خبر داد.

پیشتر پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر، روز ۱۱ مرداد از تامین حدود «۴۰۰ تُن دارو» و بیش از «۸۰ دستگاه آمبولانس» برای «زائران اربعین» خبر داده بود.

این در شرایطی است که حیدر محمدی، رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، اخیرا از نامناسب بودن «ذخیره دارویی کشور» صحبت کرده و خواستار ایجاد «ذخیره استراتژیک» در این باره شده بود.

همزمان با کاهش بیش از پنجاه درصدی اتوبوس‌های بین‌شهری هم شهریار افندی‌زاده، معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، روز ۲۹ تیرماه اعلام کرده بود که واردات دو هزار دستگاه اتوبوس ویژه حمل و نقل زائران اربعین به عراق انجام شده است.

برپایی «سه هزار موکب ایرانی» با بودجه سه هزار میلیارد تومانی هم به گفته مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی، از جمله تسهیلات حکومتی برای مراسم اربعین محسوب می‌شود.

مراسم مذهبی «اربعین» هرساله در روزهای منتهی به بیستم ماه صفر در تقویم قمری ‌و به مقصد آرامگاه امام سوم شیعیان در شهر کربلای عراق برگزار می‌شود.

هرساله، شماری از زائران از جمله ایرانیان شرکت‌کننده در مراسم در جریان حوادث رانندگی کشته یا مصدوم می‌شوند.

رسانه‌های ایران روز ۱۰ شهریور از کشته و مجروح‌شدن ۳۰ تن در پی تصادف دو دستگاه ون حامل زائران ایرانی در محور کاظمین به سامرا خبر دادند. بنا بر این گزارش، ۱۲ تن از کشته‌شدگان حادثه، ایرانی بودند.

XS
SM
MD
LG