لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۷

تصادف خودروهای حامل زائران اربعین در عراق ۱۶ کشته «اغلب ایرانی» بر جا گذاشت


برگزاری مراسم پیاده‌روی «اربعین» یکی از برنامه‌های تبلیغاتی جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر بوده است.
برگزاری مراسم پیاده‌روی «اربعین» یکی از برنامه‌های تبلیغاتی جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر بوده است.

بر اثر تصادف دو ون حامل زائران اربعین در حوالی شهر بلد در استان صلاح‌الدین عراق، ۱۶ مسافر جان باختند که اغلب آنها ایرانی هستند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا در روز شنبه ۱۱ شهریور، این سانحه رانندگی «حدود ساعت ۲۳:۳۰» شامگاه جمعه رخ داد و «۱۰ نفر» دیگر نیز زخمی شده‌اند و «حال برخی از آنها وخیم گزارش شده است.»

بنا بر این گزارش، دو تن از کشته‌شدگان که مدرک هویتی آنها پیدا نشده «مجهول‌الهویه» هستند و «مسئولان ذی‌ربط» گفته‌اند که «به احتمال زیاد از اتباع عراقی» بوده‌اند.

خالد برهان، مدیرکل بهداشت استان صلاح‌الدین در گفت‌وگو با خبرگزاری عراق شمار زخمی‌ها را «۱۳ نفر» اعلام کرده و گفته «اغلب کشته‌شدگان ایرانی هستند.»

به گفته منابع عراقی، آمار کشته‌شدگان «قطعی نیست» و احتمال «افزایش تعداد» کشته‌ها وجود دارد.

وب‌سایت شفق‌نیوز به نقل از یک منبع «امنیتی» گزارش داده که تصادف حین بازگشت مسافران از سامرا رخ داده و «۱۴ تن» از کشته‌شدگان ایرانی هستند.

بنا بر گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، پیش از این نیز یک ون حامل مسافران ایرانی در استان واسط عراق «دچار آتش‌سوزی شد» و هفت زائر ایرانی کشته شدند و هفت تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

ششم شهریور نیز بر اثر برخورد یک اتوبوس حامل زائران ایرانی با کامیونی در شهر ناصریه در جنوب عراق دست‌کم ۹ ایرانی کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.

رویترز به نقل از دو منبع بیمارستانی در عراق گزارش داد که این اتوبوس مملو از زائران به سمت شهر کربلا در حرکت بود.

رسانه‌های وابسته به جمهوری اسلامی در ایران درباره سفر مربوط به مراسم اربعین تبلیغات گسترده‌ای کرده‌اند.

جمهوری اسلامی مراسم تبلیغاتی «پیاده‌روی اربعین» را هر ساله با استفاده از بودجه عمومی برگزار می‌کند و زنان اجازه یافته‌اند که بر خلاف قوانین حاکم بر ایران، بدون اجازه همسر و یا سرپرست قانونی، در آن شرکت کنند.

جمهوری اسلامی در اعزام دسته‌جمعی افراد به مکان‌های مذهبی و جنگی با استفاده از وسایل نقلیه نامناسب، رانندگان کم‌تجربه، و یا رانندگانی که قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت نمی‌کنند، سابقه دارد.

در طول سال‌ها افراد بسیاری در جریان این مسافرت‌ها زخمی و یا کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG