لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۹

خبرگزاری دولت ایران می گوید عباس عراقچی عضو سپاه قدس نبوده است


آقای عراقچی می‌گوید که سال‌ها پیش رسما از سپاه جدا شده اما قلبا نه.
آقای عراقچی می‌گوید که سال‌ها پیش رسما از سپاه جدا شده اما قلبا نه.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا به نقل از "منابع مطلع" عضویت سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران در سپاه قدس را تکذیب کرد.

جواد منصوری، اولین فرمانده سپاه پاسداران و از مدیران پیشین وزارت امور خارجه به تازگی در مصاحبه‌ای به تاریخچه تشکیل سپاه قدس، بخش فرامرزی سپاه پرداخته و از هماهنگی نزدیک این نیرو با وزارت امور خارجه در دهه‌های گذشته خبر داده است.

او در پاسخ به سوال ماهنامه "رمز عبور" تایید کرده که برخی نیروهای وزارت امور خارجه از جمله عباس عراقچی و سفرای ایران در عراق، لبنان و سوریه عضو سپاه قدس هستند.

اما ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران روز چهارشنبه، ۲۶ خرداد گزارش داد که "منابع مختلف در دولت از جمله بخش اطلاع رسانی دولت و نیز وزارت امور خارجه" عضویت آقای عراقچی در سپاه قدس را رد می‌کنند.

عراقچی که عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات هسته‌ای بوده و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام است، پیش از این در مصاحبه با هفته‌نامه پنجره گفته بود که در سال ۱۳۶۸ وقتی که وارد وزارت خارجه شده "رسما" از سپاه جدا شده است اما "قلبا" هرگز از سپاه جدا نشده است.

ماهنامه رمز عبور یک نشریه مخالف دولت است که از سوی حامیان و نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران منتشر می‌شود.

فرماندهی سپاه قدس را در حال حاضر سرلشکر قاسم سلیمانی برعهده دارد که در فهرست اشخاص تحریم شده آمریکا قرار دارد.

وزارت خارجه ایالات متحده در آخرین گزارش سالانه خود درباره تروریسم جهانی تاکید کرده که با وجود کاهش نگرانی‌های بین‌المللی از برنامه هسته‌ای ایران، نیروهای قدس سپاه به فعالیت برون مرزی خود برای پیگیری اهداف سیاست خارجی ایران "که بی‌ثبات سازی سراسر خاورمیانه را به دنبال دارد" ادامه می‌دهند.

XS
SM
MD
LG