لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۸

گمرک ایران: ممنوعیت واردات موبایل بالای ۶۰۰ دلار به مصوبات مجلس بستگی دارد


 آرشیو
آرشیو

اظهارات مقامات گمرک ایران مبنی بر ممنوعیت واردات گوشی‌های موبایل بالای ۶۰۰ دلار پس از واکنش‌های گسترده به این موضوع تکذیب شد.

رسانه‌های ایران سه‌شنبه گزارش دادند که در جلسه معاون فنی گمرک با نمایندگان بخش خصوصی، مقامات گمرک گفتند واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار در سال آینده ممنوع خواهد بود.

به گزارش ایسنا در روز چهارشنبه ۲۹ دی، ساعاتی پس از بازتاب این خبر که می‌توانست بازار موبایل را تحت تأثیر قرار دهد، رئیس کل گمرک و معاون فنی او گفتند منظور این بوده که «واردات خودرو و موبایل‌های با ارزش بیش از ۶۰۰ دلار به سیاست‌های تجاری و بازرگانی دولت و همچنین مصوبات مجلس بستگی دارد.»

بر اساس این گزارش، تیر ۹۹ وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ دلار تصمیم گرفت، اما پس از انتشار خبر آن، بازار بلافاصله «واکنش منفی» نشان داد و «ارقام ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومانی هم برای برخی انواع گوشی‌های آیفون ثبت» شد و سپس مصوبه این وزارت‌خانه لغو شد.

در ادامه، در تبصره هشت قانون بودجه ۱۴۰۰ مقرر شد برای واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار افزایش عوارض در نظر گرفته شود و حقوق ورودی واردات گوشی‌های موبایل خارجی بالای ۶۰۰ دلار «با افزایش حدود دو برابری به ۱۲ درصد» افزایش یافت که به سبد افزایش درآمد دولت اضافه شد.

با وجود این محدودیت‌ها، گزارش‌های گمرک حاکی از این است که «گوشی‌ موبایل در صدر واردات» و حتی بالاتر از واردات کالاهای اساسی است.

تصویر گرافیکی تسنیم درباره واردات موبایل
تصویر گرافیکی تسنیم درباره واردات موبایل

لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است. پیش از این رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته بود که دولت رئیسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ را بر اساس نظر آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، «اصلاح» می‌کند.

نوید جمشیدی، تحلیلگر مسائل ایران، در همین ارتباط به بخش فارسی صدای آمریکا گفت، این لایحه گویای «بی‌عدالتی» است، تنها «به مذاق نهادهای خاص خوش آمده» و برای «تنبیه مردم» است.

XS
SM
MD
LG