لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۷

درخواست عفو بین‌الملل برای توقف اعدام دو زندانی در ایران


اجرای یک مراسم اعدام در ایران
اجرای یک مراسم اعدام در ایران

سازمان عفو بین‌الملل از جمهوری اسلامی ایران خواست تا اجرای حکم اعدام دو زندانی را که پیش از سن قانونی مرتکب جرم شده‌اند، متوقف کند.

سازمان عفو بین‌الملل روز سه شنبه ۲۹ فروردین اعلام کرد که «مهدی بهلولی» روز چهارشنبه در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام خواهد شد. آقای بهلولی ۱۵ سال پیش در جریان یک دعوا شخصی را با چاقو به قتل رساند اما در آن هنگام ۱۷ سال داشت.

همچنین «پیمان برنداح» که قرار است در شیراز اعدام شود، پنج سال پیش جرم مشابهی را در ۱۶ سالگی مرتکب شده است.

«فیلیپ لوتر» مدیر بخش خاورمیانه این نهاد حقوق بشری، با اشاره به تعداد بالای اعدام در ایران، اعدام افرادی که زیر سن قانونی مرتکب جرم می‌شوند را تخطی از قوانین بین‌المللی نامیده است.

سازمان عفو بین‌الملل به تازگی در گزارش سالیانه خود اعلام کرد با وجود کاهش چشمگیر شمار اعدام‌ها در سال ۲۰۱۶ در ایران، همچنان حدود نیمی از اعدام های ثبت شده جهان، در ایران انجام شده است.

همچنین ایران مسئول ۶۶ درصد اعدام‌های خاورمیانه و شمال آفریقا معرفی شده و در سال ۲۰۱۶ میلادی با اعدام حداقل دو نوجوان و دست‌کم ۳۳ اعدام در ملاءعام، خلاف میثاق‌ها و تعهدات بین‌المللی عمل کرده است.

قوه قضائیه ایران می‌گوید که نظر سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای غربی را در این زمینه بی‌اهمیت می‌داند و محمد جواد لاریجانی (برادر صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه) که مسئولیت ستاد حقوق بشر قوه قضائیه را برعهده دارد، مرداد ماه سال گذشته گفته بود: «به درک که غرب درباره حقوق بشر از ما ناراضی است.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG