لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۵

جمهوری اسلامی یک نفر را برای کشتن کیان پیرفلک به اعدام محکوم کرد؛ خانواده کیان: مجاهد کورکوری قاتل نیست


جمهوری اسلامی می‌گوید مجاهد کورکوری (عکس سمت چپ) قاتل کیان پیرفلک است.
جمهوری اسلامی می‌گوید مجاهد کورکوری (عکس سمت چپ) قاتل کیان پیرفلک است.

دادگاه انقلاب شهرستان ایذه در خوزستان عباس (مجاهد) کورکوری را به اتهام قتل کیان پیرفلک به اعدام محکوم کرد. این در حالی است که خانواده کیان پیرفلک بارها گفته‌اند مجاهد قاتل پسرشان نیست و قاتل از بین ماموران انتظامی و امنیتی است.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه این خبر را روز جمعه ۱۸ فروردین اعلام کرد و نوشت این حکم غیرقطعی است و قابل فرجام خواهی در دیوان عالی ایران است.

صفحه توئیتری ۱۵۰۰تصویر در واکنش به صدور این حکم روز جمعه نوشت: «شاهدانی که در شب کشته شدن کیان پیرفلک در آنجا حضور داشتند، میگویند هیچ اثری از مجاهد کورکور در آنجا نبوده است و به چشم دیده‌اند که مامورهای جمهوری‌اسلامی بودند که کیان را به قتل رساندند با این وجود جمهوری‌اسلامی میخواهد جان عزیز مجاهد را هم بگیرد.»

مسعود کاظمی روزنامه نگار نیز در رشته توئیتی به تناقض‌های مقامات جمهوری اسلامی درباره عامل قتل کیان پیرفلک اشاره کرده و نوشت: دو روز بعد از کشتن کیان، مقاماتی از جمله محسن رضایی و استاندار خوزستان از دستگیری «عاملان قتل» خبر دادند اما مجاهد کورکور یک ماه بعد دستگیر شد.

کیان پیرفلک کودک ۹ ساله همراه خانواده خود در خودرو بود که شامگاه ۲۵ آبان هدف گلوله قرار گرفت. کشته شدن کیان پیرفلک موجی از واکنش‌ها را در فضای مجازی و در میان چهره‌ها برانگیخت. پیکر او روز جمعه ۲۷ آبان با حضور گسترده مردم ایذه و با شعارهایی علیه نظام جمهوری اسلامی و سید علی خامنه‌ای به خاک سپرده شد.

از مدتی بعد، مقامات جمهوری اسلامی قتل کیان را «اقدام تروریستی» معرفی کردند و بعد از مدتی، عباس (مجاهد) کورکوری به عنوان قاتل کیان از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی معرفی شد.

زینب مولایی‌راد مادر کیان بعد از دیدار با مادر مجاهد کورکوری صراحتا گفت مجاهد قاتل پسرش نیست.
زینب مولایی‌راد مادر کیان بعد از دیدار با مادر مجاهد کورکوری صراحتا گفت مجاهد قاتل پسرش نیست.

مجاهد کورکوری در روستایی در اطراف ایذه بازداشت شد. خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی اطلاعات چندانی درباره او ارائه نداده‌اند فقط گفته شده او به همراه دو نفر دیگر بود که در درگیری با ماموران آنها کشته شدند و تنها مجاهد کورکوری زنده ماند.

مدتی بعد دستگاه قضایی جمهوری اسلامی محاکمه او را پشت درهای بسته آغاز کرد و خبرگزاری وابسته به قوه قضائیه مدعی شد او اتهام خود مبنی بر قتل کیان پیرفلک را پذیرفته است.

بعد از اتهام قتل به او، مادرش از فشار و شکنجه بر «مجاهد کوروکوری» برای گرفتن اعتراف خبر داد.

زینب مولایی، مادر کیان پیرفلک که در هنگام تیرخوردن پسرش در ماشین بود، بعد از ادعای اینکه قاتل کیان، مجاهد کورکوری است، به دیدار مادر مجاهد رفت و با او عکس گرفت. خانم مولایی بارها گفته که ماموران خودرو آنها را به گلوله بستند و مجاهد کورکوری در این موضوع نقشی نداشته است.

در کنار نام عباس کورکوری متهم پرونده ایذه نام فردی بنام «بهمن بهمنی» دیده می‌شود که بنابر گزارش‌های منتشر شده چند روزی است به دلیل اتهامات وارده در اعتصاب غذا بسر می‌برد.

ماه‌منیر (زینب) مولایی، مادر کیان پیش‌تر گفته بود افرادی را حکومت بعنوان قاتل فرزندش معرفی می‌کنند مورد تایید آنها نیست.

مادر کیان همچنین دو روز پیش در استوری اینستاگرم نوشت: «بهمن برادر من است. من مادر کیان، هرکس از همشهری‌هایم را که به عنوان قاتل معرفی کنید هرگز نمی‌پذیرم.»

فیلم کوتاهی از کیان در حالی که قایق دست‌ساز خود را برای جشنواره دانش‌آموزی جابر بن حیان آزمایش می‌کند و کلامش را با عبارت «به نام خدای رنگین کمان» شروع می‌کند، در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد و با واکنش زیادی رو به رو شد.

XS
SM
MD
LG