لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

جو بایدن: حمایت ما از اسرائیل در برابر تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران «آهنین» است


جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ۲۲ فروردین، اعلام کرد که حمایت ایالات متحده از اسرائیل در برابر تهدیدهای ایران، آهنین است.

آقای بایدن که در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر ژاپن در کاخ سفید سخت می‌گفت، با اشاره به تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران علیه اسرائیل گفت: «آنها تهدید می کنند که یک حمله قابل توجهی علیه اسرائیل انجام می دهند. همانطور که به بنیامین نتانیاهو گفتم، تعهد ما به امنیت اسرائیل در برابر این تهدیدات از سوی ایران و نیروهای نیابتی‌اش، آهنین است.»

او تاکید کرد: «اجازه دهید دوباره بگویم، آهنین است و ما تمام تلاش خود را برای محافظت از امنیت اسرائیل انجام خواهیم داد.»

جو بایدن عالی ترین مقام ایالات متحده است که به طور علنی بر حمایت همه جانبه واشنگتن از متحد کلیدی‌اش، اسرائیل، در مقابله با اقدام احتمالی تلافی‌جویانه جمهوری اسلامی به بهانه حمله منتسب اسرائیل به کنسولگری‌اش در دمشق تاکید کرده است.

پیشتر مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز سه‌شنبه ۲۱ فروردین، در یک کنفرانس خبری گفته بود که حمایت واشنگتن از اسرائیل «آهنین» است.

جیک سالیوان افزوده بود: ما اظهارات علنی مقامات ایرانی و گزارش‌های علنی از برنامه‌های ایران برای اقدام احتمالی تلافی‌جویانه را رصد می‌کنیم و همانطور که رئیس‌جمهور به نخست‌وزیراسرائیل گفت، حمایت آمریکا از دفاع اسرائیل در برابر تهدیدهای ایران و نیروهای نیابتی‌اش «آهنین» است.

جان کربی، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در حوزه ارتباطات، نیز روز دوشنبه بیستم فروردین، در یک کنفرانس خبری تلفنی گفته بود: «ایران تهدیدهای بسیار علنی علیه اسرائیل کرده است و یکی از مواردی که رئیس‌جمهوری آمریکا در تماس خود با نخست‌وزیر اسرائیل گفت، این بود که دولت اسرائیل می‌تواند بر پشتیبانی آمریکا برای هرگونه نیاز دفاع از خود در برابر تهدیدات مستقیم ایران علیه اسرائیل حساب کند.»

آقای کربی افزوده بودک «نه فقط نیروهای ما، بلکه پرسنل دیپلماتیک ما نیز در عراق و سوریه دائما در معرض تهدید هستند و ما این موضوع را جدی می‌گیریم. بنابراین ما اقدامات حفاظتی مناسبی را انجام می‌دهیم و بر پایه تغییرات، نوع پاسخ متناسب را آماده داریم و این موضع تغییر نکرده و نخواهد کرد.»

او گفته بود: «ما تهدید علیه مردم‌ آمریکا را جدی می‌گیریم و می‌دانیم که آن گروه‌هایی که چنین حملاتی را انجام می‌دهند، توسط سپاه پاسداران پشتیبانی، تجهیز و تأمین مالی می‌شوند.»

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG