لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

بازداشت یک شهروند ایرانی آمریکایی و همسرش در تهران


کاته وفاداری، یک شهروند زرتشتی با انتشار نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی ایران از دستگیری برادرش کارن وفاداری و همسر برادرش، آفرین نیساری در مرداد ماه ۱۳۹۵ خبر داده است.

خانم وفاداری در این نامه که روز جمعه ۱۲ آذر ماه در وبسایت کمپین بین المللی حقوق بشر منتشر کرد، نوشته است برادرش کارن وفادارای و همسر او از اویل مرداد ماه تا کنون در بازداشت هستند و بازداشت این دو تن با «پاپوش دوزی برای اخاذی مالی، تصرف اموال، و تهدیدات امنیتی» همراه بوده است.

وی همچنین از اقدام افراد «ناشناس» برای «اخاذی» از خانواده این دو زندانی در قبال آزادی آنها شکایت کرده است.

کارن وفاداری از اقلیت مذهبی زرتشتی است و تابعیت دوگانه ایرانی، آمریکایی دارد و در تهران مدیر یک گالری هنری است.

خانم وفاداری در نامه خود افزوده است که ماموران امنیتی پس از بازداشت برادرش به گالری وی رفته و پس از توقیف و شکستن برخی از آثار، گالری را مهر و موم کرده‌اند.

هادی قائمی، مدیر کمپین بین المللی حقوق بشر بخش ایران در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا در ارتباط با آخرین وضیعت کارن وفاداری و آفرین نیساری گفت: آقای وفاداری و همسرش از اوایل مرداد ماه در بند دو الف زندان اوین که تحت کنترل سپاه پاسداران است در انفرادی نگه داشته می شدند، البته در حال حاضر در اتاق جمعی هستند.

جزئیاتی از بازداشت شهروند زرتشتی ایرانی آمریکایی - بخش ۱
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:30 0:00

اواسط مرداد ماه عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران گفته بود که ضابطان قضایی خانه‌ای متعلق به دو ایرانی با تابعیت مضاعف را کشف کرده اند که در آن چهار هزار لیتر مشروب الکلی بوده است.

خواهر کارن وفاداری در این نامه می‌گوید اظهارات دادستان تهران اشاره به کارن وفاداری و همسر او دارد البته وی تاکید کرد در آیین زرتشتی در سوگواری نیز شراب می نوشند و این یک امر عادی است.

خواهر کارن وفاداری در نامه خود خطاب به رهبر ایران نوشته است وضعیت جسمی این دو زندانی (به خصوص آفرین نیساری) مناسب نیست و خواستار آزادی آن‌ها شده است.

کارن وفاداری، فارغ التحصیل رشته مهندسی الکترونیک و مدیریت از دانشگاه نیویورک است و دوران دبیرستان نیز دانش آموز مدرسه البرز بوده است. آفرین نیساری نیز فارغ التحصیل رشته معماری از ایران است. کارن وفاداری سه فرزند دارد که هر سه در آمریکا زندگی می کنند.

آقای قائمی، مدیر کمپین بین المللی حقوق بشر بخش ایران در ارتباط به روند افزایش بازداشت و زندانی شدن شهروندان دو تابعیتی در ایران می گوید،در حالی پس از آزادی جیسون رضاییان شاهد افزایش این بازداشت ها هستیم که این بازداشت نوعی گروگان گیری از سوی حکومت است.

وی ادامه داد از نگاه ماموران اطلاعات ایران اینگونه افراد به عنوان مهره های گروگان استفاده می شود تا از این طریق بتوانند به نوعی امتیاز های مالی از کشور هایی که تابع آن هستند بگیرند.

آقای قائمی افزود این خود یکی از عواملی است که موجب شده است دولت ها و شرکت های تجاری به طور وسیع ارتباط خود با ایران را کاهش دهند.

جزئیاتی از بازداشت شهروند زرتشتی ایرانی آمریکایی - بخش ۲
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:24 0:00

طی ماه‌های اخیر چند شهروند دو تابعیتی در ایران بازداشت و زندانی شده‌اند.

نازنین زاغری، سیامک نمازی و رضا شاهینی شهروندان ایرانی آمریکایی از جمله افراد بازداشتی دو تابعیتی چند ماه گذشته هستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG