لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۱

مقامات ایران: برای تعمیر هواپیما خودکفا هستیم


یک مقام هواپیمایی جمهوری اسلامی ضمن تاکید بر خودکفایی ایران در زمینه تعمیر هواپیماهای کشور گفته است برای تعمیر هواپیماهای فرسوده به کشورهای خارجی نیاز ندارد.

سعید جابریان، معاون «شرکت هوایی نفت برای مهندس و تعمیر» گفته است «ایران در حال حاضر نیاز ندارد هواپیماها را برای تعمیر به خارج از کشور ارسال کند و به دلیل خودکفایی داخلی در زمینه صنایع هوایی، همه امور فنی در داخل کشور انجام می شوند».

خبرگزاری فارس از این مقام ایرانی نقل کرده است «شرکت هوایی نفت» از شش سال پیش تا به حال تعمیرات ابتدایی و روند اولیه پیاده کردن هواپیماهای ایران را در فرودگاه اهواز انجام داده و کشور در این زمینه ۱۰ میلیارد دلار صرفه جویی کرده است.

تحریم های اقتصادی سنگین سالهای گذشته علیه ایران سبب شده تا مقامات در اقدامی به هدف بهبود شرایط صنایع هوایی، ناوگان هوایی کشور را با خرید هواپیماهای خارجی و تولید داخلی احیا کنند.

با وجودی که رضا نخجوانی، رئیس وقت سازمان هواپیمایی ایران در سال ۲۰۱۰ ادعا کرده بود تحقیقات بازرسان سازمان بین المللی حمل و نقل هوایی در مورد وضعیت هواپیماهای ایران از شرایط مساعد این صنایع در مقایسه با سایر کشورهای توسعه یافته حکایت کرده بود، اما بسیاری از ناظران و صاحبنظران براین باورند صنایع هوایی ایران به دلیل فرسودگی هواپیماها و عدم دسترسی به تجهیزات پیشرفته و مدرن و تعمیر در شرایط نابسامانی به سر می برد.

ایران در سال ۲۰۰۰ مجوز تولید هواپیمای « An-140» را از اوکراین خرید و در سال ۲۰۰۳ اولین هواپیمای مسافری را در داخل کشور تولید کرد.

حمید رضا پهلوانی، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران گفته است جمهوری اسلامی تا پایان سال جاری از دو هواپیمای جدید بهره برداری خواهد کرد. او اخیراً گفت «سال گذشته نوزده هواپیما به ناوگان هوایی کشور افزوده شد و تعداد بیشتری نیز به این ناوگان افزوده خواهند شد».
XS
SM
MD
LG