لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۲

تحویل دومین هواپیمای ایرباس به ایران ایر


تصویری از تحویل اولین هواپیمای ایرباس
تصویری از تحویل اولین هواپیمای ایرباس

دومین هواپیمای خریداری شده ایران از ایرباس، تحویل ایران ایر شد و صبح شنبه به وقت ایران، در فرودگاه مهرآباد تهران خواهد نشست.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، فرهاد پرورش مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران(ایران ایر) طی مراسمی در شهر تولوز فرانسه یک فروند هواپیمای آ- ۳۳۰ را تحویل گرفت.

این هواپیما از نوع پهن پیکر دور برد است و برای اولین بار است که وارد ناوگان هوایی ایران می شود. همچنین عنوان شده که هواپیمای آ- ۳۳۰ می‌تواند ۱۵ ساعت بدون توقف پرواز کرده و ۲۰۶ صندلی عادی و ۳۲ صندلی «بیزنس کلاس» دارد.

در دی ماه نخستین هواپیمای خریداری شده ایران که از نوع A321 (آ ۳۲۱) تحویل داده شد. مراسم ورود این هواپیما به ایران که باحضور مقامات برگزار شد با اعتراض شدید مخالفان دولت حسن روحانی مواجه شد.

رسانه‌های اصولگرا همچنین عنوان کردند که قیمت ۱۰۰ فروند هواپیمای سفارش داده شده به ایرباس در وبسایت این شرکت حدود ۲۵ میلیارد دلار نوشته شده در حالی که مقامات دولتی ایران قیمت را نصف این مبلغ عنوان می‌کنند.

ایران ایر و ایرباس برای خرید ۱۰۰ فروند هواپیما قراردادی به ارزش ۱۸ تا ۲۰ میلیارد دلار امضا کرده‌اند که در جریان آن ۴۶ هواپیمای آ-۳۲۰، ۳۸ هواپیمای آ- ۳۳۰ و ۱۶ هواپیمای آ- ۳۵۰ مدل ایکس‌دبلیوبی در اختیار ایران قرار خواهد گرفت.

به گفته مدیرعامل ایرباس این همکاری منطبق با مجوز خزانه‌داری آمریکا و قوانین بین‌المللی بوده است.

ناوگان هواپیماهای مسافربری ایران به دلیل قرارگرفتن تحت تحریم‌های آمریکا از ۳۸ سال پیش نوسازی نشده بود و هواپیماهای ایرباس نخستین هواپیماهی نوی این ناوگان است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG