لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۲

طعنه مشاور روحانی به منتقدان خرید ایرباس با یادآوری ماجرای دکل گمشده


همزمان با بالا گرفتن برخی انتقادات از دولت درباره قیمت و شرایط خرید هواپیماهای ایرباس جدید، مشاور حسن روحانی با اشاره به ماجرای دکل گم شده به منتقدان پاسخ داد.

حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی حسن روحانی، روز شنبه ۲۵ دی با انتشار پیام هایی در توئیتر خود، تنها مقام دولتی بود که به انتقادهای رسانه‌های اصولگرا به قیمت و نحوه خرید هواپیماهای ایرباس واکنش نشان داد.

آقای آشنا با حرفه ای خواندن این خرید دولت، در پیام خود نوشت: «خریدار حرفه‌ای بودن یعنی این که وقتی پول دکل را دو برابر می‌دهید، مراقب باشید آن را هم تحویل بگیرید.»

اشاره آقای آشنا به خرید دکل نفتی توسط دولت اصولگرای محمود احمدی نژاد است که ماجرای گم شدن آن در دولت حسن روحانی مطرح شد. به گفته مقامات، این دکل با واسطه برای وزارت نفت خریداری و پول آن هم پرداخت شد، اما هیچگاه دریافت نشد.

رسانه‌ها به نقل از مقامات وزارت نفت نوشتند که خریداران در دولت وقت، پول دکل را بر خلاف قرارداد به طور کامل پرداخت کردند، در حالی که اصلا معلوم نیست چنین دکلی وجود خارجی داشته باشد. مقامات دولت حسن روحانی موضوع خرید این دکل نفتی را بارها به عنوان نمونه‌ای از سوء مدیریت دولت احمدی نژاد طرح کردند.

رسانه های منتقد دولت، از جمله خبرگزاری فارس، در پایان آیین رسمی ورود نخستین هواپیمای مسافری نو خریداری شده از ایرباس به ایران، از ابهام در قیمت و نحوه خرید هواپیماها انتقاد کردند.

به نوشته فارس، قیمت یکصد فروند هواپیمای سفارش داده شده به ایرباس در وبسایت این شرکت حدود ۲۵ میلیارد دلار نوشته شده در حالی که مقامات دولتی ایران قیمت واقعی را نصف این مبلغ عنوان می‌کنند. این خبرگزاری از پاسخ‌های مبهم مقام های دولتی در این زمینه انتقاد کرده است.

کارکنان فرودگاه مهرآباد با ایرباس جدید سلفی می گیرند.
کارکنان فرودگاه مهرآباد با ایرباس جدید سلفی می گیرند.

آقای آشنا در پیامی دیگر در توئیتر خود در واکنش به این گزارش‌ها نوشت: «نکته مهم این تخفیف تبدیل شدن ایران به یک خریدار حرفه‌ای و شکستن فضای امنیتی حول ایران است.»

وزارت راه و مقامات ایران ایر(هما) اعلام کرده‌اند که ایرباس در این خرید تخفیف اساسی به ایران داده است اما به دلیل توافقی که با این شرکت داشته‌اند، نمی‌توانند جزئیات تخفیف‌ها و قیمت‌ها را اعلام کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG