لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۴

گزارش سقوط هواپیمای تهران یاسوج منتشر شد: خطای خلبان و شرکت آسمان


سازمان هواپیمایی کشوری با انتشار گزارش بررسی سانحه سقوط هواپیمای ای تی آر ۷۲ تهران-یاسوج، ضمن برشمردن خطاهای خلبان و شرکت آسمان، توصیه کرد که پرواز هواپیماهای ای تی آر این شرکت متوقف شود.

بر اساس گزارش سازمان هواپیمایی کشوری که روز دوشنبه ۲۱ اسفند در وبسایت این سازمان منتشر شد، کاهش ارتفاع به کمتر از حدمجاز و آماده شدن برای فرود در شرایط آب و هوایی نامساعد از جمله خطاهای خلبان هواپیما بوده است.

در این گزارش آمده است:

  • خلبان که ۶۱ سال سن داشت هشت سال پیش از حادثه عمل قلب باز انجام داده بود. اگر چه معاینات و گواهی های لازم پزشکی برای پرواز را دریافت کرده بود و به همراه «یک کمک خلبان بدون محدودیت پزشکی» پرواز میکرد، شرکت باید محدودیت های خلبان را در برنامه ریزی خود در نظر می گرفت.
  • هواپیما در طول پرواز با نقص فنی مواجه نشد. گواهی ثبت اولیه آن مربوط به ۲۴ سال پیش بود اما عمر مفید آن با توجه به ساعت پروازی هنوز به نیمه نرسیده بود.
  • خلبان وضعیت هوا را مرتب از برج مراقبت دریافت کرد. براساس وضعیت هوا اعلام شده از برج مراقبت یاسوج خلبان مجاز به آماده شدن برای فرود و کاهش ارتفاع به ۱۴ هزار پایی نبود.
  • خلبان که برای کاهش ارتفاع تا ۱۷ هزار پایی مجاز شده بود، ابتدا ارتفاع را تا ۱۵ هزار پایی و سپس تا ۱۴ هزار پایی کاهش داد، در حالیکه این کاهش ارتفاع مغایر با ضوابط پروازی بود.
  • خلبان ساعت ۹ و ۳۱ دقیقه و ۲۴ ثانیه هشدار برخورد با کوه را دریافت کرد، هواپیما ۲۰ ثانیه بعد با کوه برخورد کرد. هواپیما تا آخرین لحظه برخورد با کوه در اختیار خلبان و کمک خلبان بود. خلبان ثانیه ای پیش از برخورد متوجه کوه شد اما تلاش او برای تغییر مسیر ناگهانی بی نتیجه بود.
  • شرکت آسمان برخی از آموزشها و آرایش فنی را اجرا نکرده و دستورالعمل های فنی مورد نیاز را در مورد سیستم هشدار یخ زدگی اصلاح نکرده است که غیرقابل چشم پوشی تشخیص داده شد.
  • گزارش در پایان با توجه به اجرا نشدن آرایش فنی سیستم هشدار به خلبان توصیه کرده است که پرواز همه هواپیماهای ای تی آر ۷۲ شرکت آسمان متوقف شود.

هواپیمای ای تی آر ۷۲ شرکت آسمان که ۲۹ بهمن با ۶۰ مسافر و ۶ خدمه از تهران به سمت یاسوج در پرواز بود در فاصله ۱۴ مایلی فرودگاه یاسوج با کوه برخورد کرد و تمام سرنشینان آن جان باختند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG