لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۰

نگرانی سازمان ملل متحد از اوضاع حقوق بشری در ایران


گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، روز دوشنبه درمورد وضعیت عمومی حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرد.

این نگرانی ها به شکنجه، آزار و اذیت، بازداشت، حمله های گسترده و نظام یافته علیه مدافعین حقوق بشری از جمله حقوقدانان و همچنین روزنامه نگاران در ایران اشاره دارد.

احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران می گوید: ایران «پیشرفت های قابل توجهی» در زمینه حقوق زنان از جمله پیشرفت در زمینه بهداشت، باسوادی و نرخ ثبت نام در مدارس ابتدایی و متوسطه پیدا کرده است. اما گزارش هایی در مورد سیاست های اخیر که دسترسی زنان را به برخی از رشته های دانشگاهی محدود می کند نیز منتشر شده که در نتیجه آن آزادی زنان را در معرض تحدید بیشتری قرار می دهد و همچنین سیاست هایی که مانع نقش زنان در جامعه در رده های تصمیم گیری می شود.

آقای شهید گزارش خود را روز دوشنبه در شورای حقوق بشر سازمان ملل که مقر آن در ژنو است ارائه داد. این چهارمین گزارش احمد شهید در مورد وضعیت حقوق بشری ایران است.

احمد شهید در بخش دیگری از گزارش خود آورده است: اوضاع کلی حقوق بشر در ایران جای نگرانی جدی دارد و از این رو نیاز به راه حل های گسترده ای است تا ضمن احترام به شرایط فرهنگی، تخلفی نیز در اصول جهانشمول حقوق بشری صورت نگیرد، به ویژه اینکه ایران خود طرف امضا کننده قراردادها و میثاق های بین المللی در این زمینه است.

جواد لاریجانی، رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران نیز روز دوشنبه در ژنو از چهارمین گزارش احمد شهید انتقاد کرد و او را به همکاری با «گروه های ترویستی» متهم کرد. جواد لاریجانی گفت احمد شهید «خود را در حد یک رقیب سیاسی که علیه جمهوری اسلامی ایران عمل می کند، پایین آورده است.»

جمهوری اسلامی به احمد شهید اجازه بازدید از ایران را نداده است.
XS
SM
MD
LG