لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۰

ادعای مخالفت با سرکوب‌های ۸۸؛ احمدی‌نژاد: می‌خواستند ۲۵ میلیون نفر را «پاک» کنند


همزمان با علنی شدن مخالفت آیت‌ اﻟله علی خامنه‌ای با کاندیداتوری محمود احمدی‌نژاد٬ وبسایت رسمی احمدی‌نژاد متن یک سخنرانی او مربوط به ماه گذشته را منتشر کرده که در آن با سرکوب معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ مخالفت شده است.

وبسایت رسمی محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری سابق ایران روز دوشنبه پنجم مهر ماه متن سخنرانی او در تاریخ ۱۵ شهریور را منتشر کرده که در آن می‌گوید: «بعد از انتخابات ۸۸ ما رفتیم خدمت بعضی از این آقایان گفتیم آقا بالاخره این یک مشکلی در جامعه است و باید درمانش کنیم. هر دفعه یک پرچم بلند می شود و سیزده، چهارده میلیون پای ثابت دارد. این برای کشور خطرناک است. اصلا دو قطبی است و جامعه دو بخشی می‌شود و ممکن است در آینده مشکلات سنگینی ایجاد شود. این را باید یک طوری حلش کنیم. چیست مشکل؟ مشکل از آن هاست؟ از ماست؟ مشکل اعتقادی است؟ رفتاری است؟ برخوردِ بدی شده است؟ ضعفی در جایی هست؟ بی توجهی‌ای شده است؟ خواسته حقی هست که جلویش گرفته شده است؟ چه هست؟ بالاخره ده ها احتمال است.»

به گفته رئیس جمهوری سابق ایران٬ «یکی از آن عزیزان» به احمدی‌نژاد پاسخ داده است: «گفت آقا دیگر ول کن این ها خراب شدند رفته و تمام شده است. من گفتم متوجهی چه می‌گویی عزیز من؟ یعنی سی و خرده ای سال از انقلاب گذشته است. چهارده میلیون رای دهنده یعنی با خانواده هایشان بیست و پنج میلیون جمعیت فاتحه؟ پس کارمان تمام شده است و باختیم! ما گفتیم هفت میلیارد را می خواهیم پای این پرچم بیاوریم. وقتی می گویی خراب شده اند یعنی باید پاکشان کرد.»

آقای احمدی‌نژاد همچنین با سرکوب منتقدان مخالفت کرده است: «از تو بدم می آید می‌گویی ضدولایت فقیه! آقا من تو را قبول ندارم! نه اینکه آن شصت کیلو، هفتاد کیلو، نود کیلوی تو را قبول ندارم! آن فکرت را قبول ندارم. اینجا حوزه، حوزه اندیشه و نظر است. تبر که نیست بزنی درب و داغان کنید. باید بنشینی و قانع کنی! با فرمان هم درست نمی شود. نخیر انسان است و باید قانع بشود.»

پیش از این هم در روایت‌های غیررسمی و تایید نشده ادعا شده بود که محمود احمدی‌نژاد با سرکوب شدید اعتراض‌های مردمی در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ مخالف بوده و حتی با حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی نیز مخالفت کرده است.

اما اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده پیشین نیروی انتظامی در مرداد ماه سال گذشته روایتی کاملا متناقض ارائه کرد.

عالی‌ترین مقام انتظامی ایران در زمان اعتراض‌های مردمی گفت که برای جلسه‌ای درباره آشوب‌های خیابانی به دفتر احمدی‌نژاد رفته‌اند و رئیس جمهوری وقت گفته است: «خیلی خوب شد. دایره را تکان دادیم و اضافات و آشغال‌ها رو آمد. با آنها برخورد کنید و همه را جمع کنید ببرید. بروید خاتمی و بقیه را دستگیر کنید و شر همه را کم کنید و بروید.»

دفتر محمود احمدی‌نژاد این روایت را تکذیب کرد اما آقای احمدی‌مقدم تلویحا سخنان خود را تایید کرد و گفت «فعلا» هرچه بگوید٬ تکذیب خواهد شد.

به نظر می‌رسد اشاره محمود احمدی‌نژاد به اعتراض‌های سال ۸۸ و ادعای مخالفت با سرکوب‌ها بی‌ارتباط با تلاش او برای بازگشت و شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نبوده است. تلاشی که فعلا با مخالفت رهبر جمهوری اسلامی ناکام مانده است.

XS
SM
MD
LG