لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۵

سخنگوی طالبان:‌ جلب «حمایت سیاسی» کشورهای منطقه هدف سفر به تهران بود


گروه طالبان سفر یک هیئت از این گروه به تهران را تایید کرد.
گروه طالبان سفر یک هیئت از این گروه به تهران را تایید کرد.

گروه طالبان با تایید سفر هیئتی از نمایندگان خود به تهران، هدف از این سفر را ارتباط و نظرخواهی از کشورهای همسایه، از جمله ایران، در رابطه با «حالت بعد از اشغال» و «اعاده صلح و امنیت» در افغانستان عنوان کرد.

طالبان در یک اطلاعیه که روز سه‌شنبه ۱۱ دی‌ ماه در سایت صدای جهاد، متعلق به این گروه اسلامگرا، به نقل از ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی این گروه منتشر کرده است، اعلام کرد: «روز گذشته (دوشنبه) یک هیئت امارت اسلامی (طالبان) در ضمن تماس هایش با کشورهای منطقه، به تهران رسید.»

در شرایطی این اطلاعیه، مذاکرات انجام شده را روز «دوشنبه» عنوان می کند که پیش از این وزارت امور خارجه ایران از مذاکره تهران با یک هیئت از گروه طالبان در روز «یکشنبه» خبر داده بود.

در ادامه اطلاعیه، به اهداف سفر هئیت طالبان به تهران اشاره شده و آمده است: «این هیئت به تهران مرکز ایران فرستاده شده، تا ارتباط به حالت بعد از اشغال، اعاده صلح و امنیت به افغانستان و منطقه با کشور همسایه ایران نظر خود را شریک سازد.»

گروه طالبان اعلام کرده است که به کشورهای همسایه و منطقه سفرهایی دارند تا حمایت سیاسی و اخلاقی کشورها و همکاری آنها برای پایان دادن به اشغال و آوردن صلح امنیت به افغانستان را جلب کنند.

خبر مذاکره ایران و طالبان پیش از این از سوی علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در ۵ دی‌ ماه و یک هفته بعد از دیدار یک مقام آمریکایی با طالبان اعلام شده بود. مقام‌های آمریکایی می گویند برای صلح افغانستان، طالبان باید وارد گفتگوهای سیاسی شود.

پیشتر نیز برخی مقام‌های افغانستان - از جمله محمد معصوم استانکزی رئیس امنیت ملی، و شریف یفتلی رئیس ستاد ارتش افغانستان - گفته بودند که ایران با گروه طالبان رابطه دارد، به آنها کمک کرده و «سلاح و تجهیزات نظامی» در اختیارشان می‌گذارد.

جان بس سفیر آمریکا در افغانستان نیز بهار گذشته به بی‌بی‌سی گفته بود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران برای گروه طالبان «پشتیبانی لجستیکی» فراهم می‌کند.

ایران همواره هرگونه کمک یا رابطه با گروه طالبان را رد کرده است.

روزنامه تایمز چندی پیش در گزارشی اعلام کرده بود که نفوذ تهران در افغانستان، با وجود تنش فزاینده با واشنگتن، رو به گسترش است. مقام های طالبان و افغانستان می گویند صدها پیکارجوی طالبان، در قالب بخشی از حمایت روزافزون ایران از شورش‌ها، در آکادمی نظامی نیروهای ویژه ایران آموزش‌های پیشرفته می‌بینند.

این در حالی است که آمریکا در ۱۲ شرط مطرح شده خود برای مذاکره با ایران جهت رسیدن به یک توافق جدید هسته‌ای، اعلام کرده است که تهران باید به حمایت از طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی در افغانستان و منطقه پایان دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG