لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۱

ایران اعزام اتباع افغان به سوریه را تکذیب کرد


مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گزارش اخیر یک روزنامه آمریکایی را مبنی بر پرداخت پول به پناهندگان افغان توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اعزام آنها به سوریه تکذیب کرد.

روزنامه وال استریت ژورنال روز جمعه گذشته در گزارشی با عنوان «ایران، پناهندگان افغانی را به عنوان مزدور جنگی به سوریه می فرستد» به نقل از مقام های افغانی و غربی نوشته بود سپاه پاسداران هزاران پناهنده افغان را با پرداخت ماهانه ۵۰۰ دلار و اعطای اقامت، جهت اعزام به سوریه به استخدام در آورده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مرضیه افخم روز سه شنبه در واکنش به انتشار این خبر گفت «ادعای آن روزنامه آمریکایی کاملا بی‌اساس بوده و با هدف تخریب وجهه ایران در افغانستان و القای نگاه کاملا غیرانسانی به شهروندان کشور دوست و همسایه افغانستان صورت گرفته است.»

خانم افخم در ادامه گفت گزارش منتشر شده «توهین به مردم افغانستان بوده» و از روزنامه وال استریت ژورنال خواست از این بابت از مردم افغانستان عذرخواهی کند.

یک روز پس از انتشار این خبر، دفتر آیت‌الله محقق کابلی، رهبر مذهبی افغان که در شهر قم اقامت دارد، نیز در بیانیه‌ای اظهار نظر منتسب به آن دفتر که در گزارش درج شده بود را تکذیب کرد و گفت مذهبی جلوه دادن جنگ سوریه به مصلحت امت اسلامی و کشورهای منطقه نیست.
XS
SM
MD
LG