لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۷

گردانندگان چند صفحه اینستاگرامی آرایشگری در زنجان احضار شدند؛ تشدید سرکوب آزادی‌های فردی در ایران


شبکه اجتماعی اینستاگرام
شبکه اجتماعی اینستاگرام

همزمان با تشدید فشارها در رابطه با حجاب اجباری در ایران مرکز سایبری سازمان اطلاعات انتظامی زنجان گردانندگان شش صفحه اینستاگرامی فعال در زمینه آرایشگاه‌های زنانه و مزون لباس عروس را به مقام‌های قضایی معرفی کرد.

این شش صفحه اینستاگرامی از جمله «سالن عروس آفروشه»، «سالن زیبایی الناز ریحانی (زیبایی ریحانی)» و «رومینا خیبری میکاپ» با ده‌ها هزار دنبال‌کننده به «انتشار تصاویر هنجارشکنانه» متهم شده‌اند.

حکومت جمهوری اسلامی در ایران حجاب اجباری و ممنوعیت‌های حکومتی در حوزه‌ آزادی‌های فردی و اجتماعی را «هنجار» معرفی می‌کنند و عدم پیروی از آنها را به بهانه «هنجارشکنی» مورد تنبیه قرار می‌دهند.

بنا بر اعلام مرکز سایبری سازمان اطلاعات انتظامی زنجان در روز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت، این اقدام در راستای اجرای طرح فراجا، موسوم به «نور»، برای اعمال حجاب اجباری انجام شده است.

این نهاد انتظامی بدون اشاره به هویت گردانندگان این صفحات اینستاگرامی اعلام کرده که آنها احضار شده و ضمن «حذف محتوای مجرمانه» به مقام قضایی معرفی شده‌اند.

مجموع دنبال‌کنندگان این شش صفحه اینستاگرامی در زنجان ۶۲ هزار نفر اعلام شده است. این در حالی است که شمار مجموع دنبال‌کنندگان کانال رسانه رسمی سازمان اطلاعات فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در «ایتا»، از شبکه‌های اجتماعی مورد حمایت جمهوری اسلامی، به شصت هزار نفر هم نمی‌رسد.

به تازگی یک مقام پلیس جمهوری اسلامی از ورود «پلیس امنیت عمومی» به فضای مجازی «در راستای اجرای طرح نور» خبر داده بود.

کیومرث عزیزی، فرمانده انتظامی غرب استان تهران، دوشنبه ۳ فروردین «انتشار تصاویر نامناسب و هنجارشکن» را دلیل مسدود کردن ۲۱ صفحه پرمخاطب در فضای مجازی خواند و با ادعای رصد «مستمر» شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، کاربران را تهدید به برخورد کرد.

اقدامات تنبیهی نهادهای انتظامی و قضایی در برخورد با فعالان حوزه آرایش و زیبایی بویژه به بهانه «هنجارشکنی» در شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام پیش از این هم سابقه داشته است.

فرمانده انتظامی استان بوشهر در دی ۱۴۰۲ اعلام کرد که با ۲۷ صفحه اینستاگرامی آرایشگری برخورد شده است.

پیش از آن هم، فرمانده انتظامی مازندران در آبان سال ۱۴۰۲ از اجرای طرح عملیاتی برخورد با «مروجان بدحجابی» در فضای مجازی و شناسایی ۳۰۲ نفر از «مروجان ضدفرهنگی» در بابل خبر داده بود.

سختگیری در مورد مقررات حجاب اجباری در ایران پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و اعتراضات سراسری تشدید شد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۳ در سخنرانی نماز عید فطر خود با فرمانی جدید به «آمران به معروف» که پیش‌تر آنها را «آتش به اختیار» توصیف کرده بود، از آنها خواست که «با هنجارشکنی دینی برخورد کنند.»

ساعاتی پس از این دستور علی خامنه‌ای، فرماندهی انتظامی اعلام کرد طرح مقابله با پوشش اختیاری زنان را از شنبه ۲۵ فروردین اجرا می‌‌کند. جمهوری اسلامی از همان روز با اجرای «طرح نور» نیروهای حکومتی و لباس شخصی خود را در خیابان‌های شهرهای مختلف ایران مستقر کرد، اما با وجود بازداشت‌های گسترده، مقاومت مدنی در مقابل آن ادامه دارد.

تشدید سختگیری‌ها در مورد حجاب اجباری با انتقاد گسترده نهادهای حقوق بشری همراه شده است.

کمیسیون آمریکا در امور آزادی‌ مذهبی بین‌المللی نیز در اردیبهشت‌ طی بیانیه‌ای با اشاره به سرکوب فزاینده زنان و دختران در ایران به دلیل «سرپیچی» از قوانین حجاب اجباری، خواستار تحریم‌های بیشتر علیه مقامات جمهوری اسلامی، از جمله مقامات امنیتی شد.

XS
SM
MD
LG