لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۰

تعدادی از انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی بیانیه‌ای در حمایت از بازداشت‌شدگان هفت‌تپه صادر کردند


از راست: اسماعیل بخشی، سپیده قلیان، امیرحسین محمدی‌فرد و ساناز الهیاری
از راست: اسماعیل بخشی، سپیده قلیان، امیرحسین محمدی‌فرد و ساناز الهیاری

انجمن کارگران و استادکاران ساختمانی شهرهای کامیاران، سقز، بانه، دیواندره، مریوان و سروآباد با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط بازداشت‌شدگان هفت‌تپه شدند.

کانال تلگرامی سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه روز دوشنبه ۳۱ تیر گزارش داد که گروهی از انجمن‌های کارگران و استادکاران ساختمانی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که از مطالبات برحق کارگران و مدافعان آنها حمایت و برخوردهای امنیتی با حق‌خواهی کارگران و فعالان کارگری را قویا محکوم می‌کنند.

در بخشی از این بیانیه آمده است که بیش از پنج ماه است که تعدادی از کارگران از جمله اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و اعضای تحریریه نشریه گام در ارتباط با اعتراضات و اعتصابات بر حق کارگران نیشکر هفت تپه و گروه ملی فولاد خوزستان بازداشت شده‌اند و جرم آنها چیزی جز اینکه از نان سفره کارگران حمایت کرده‌اند نبوده است.

این کارگران با اشاره به اینکه در طول تاریخ کارگران مسئول بحران‌ها و نابسامانی‌های اقتصادی نبوده‌اند آمده است که، «در شرایطی کارگران و فعالین کارگری را زیر فشار و اتهامات امنیتی قرار میدهند که بحران اقتصادی موجود گلوی زندگی کارگران و خانواده هایشان را روز به روز بیشتر می‌فشارد و کارگران را با انواع تهدیدات از جمله اخراج، دستمزدهای معوقه، دستمزد پایین‌تر از خط فقر و بیکاری محکوم می‌کنند»

پیش از این نیز گروهی از فعالان کارگری گیلان با انتشار یک بیانیه‌ خواستار آزادی بی‌قید و شرط بازداشت‌شدگان هفت‌تپه، فعالان سیاسی و اجتماعی شدند.

اسماعیل بخشی فعال کارگری و سپیده قلیان فعال مدنی اولین بار در آبان سال گذشته و در جریان اعتراض‌های کارگران شرکت نیشکر هفت تپه بازداشت شدند. این دو پس از آزادی اعلام کردند که در دوران بازداشت شکنجه شده‌ و تحت فشار «اعتراف اجباری» کرده‌اند.

امیرحسین محمدی‌فرد سردبیر و ساناز الهیاری از اعضای هیات تحریریه نشریه دانشجویی گام، دو متهم بازداشت شده که در پرونده اعتراض‌های کارگران شرکت نیشکر هفت تپه از تاریخ ۱۹ دی سال گذشته در بازداشت به سر می‌برند چندی پیش با انتشار نامه‌ای سرگشاده از زندان اوین اعلام کردند که دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

ساناز الهیاری، ده روز پی از آغاز اعتصاب غذا در تاریخ ۲۴ تیر، به دلیل وخامت وضعیت جسمانی و اصرار خانواده‌ به اعتصاب غذای خود پایان داد، اما همسر او امیرحسین محمدی‌فرد کماکان در اعتصاب غذاست.

پیش از این نیز سازمان عفو بین الملل با انتشار یک بیانیه به مناسبت روز جهانی کارگر (اول ماه مه) از مقام های جمهوری اسلامی خواست که کارگران و فعالان مدنی که در اعتصاب‌ها و سایر اعتراضات مسالمت آمیز بازداشت شدند را فورا آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG