لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۹

فعالان کارگری گیلان با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت‌شدگان هفت‌تپه حمایت کردند


از راست: اسماعیل بخشی، علی نجاتی و سپیده قلیان
از راست: اسماعیل بخشی، علی نجاتی و سپیده قلیان

گروهی از فعالان کارگری گیلان با انتشار یک بیانیه‌ خواستار آزادی بی‌قید و شرط بازداشت‌شدگان هفت‌تپه، فعالین سیاسی و اجتماعی شدند.

به گزارش کانال تلگرامی سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، روز چهارشنبه ۲۶ تیر، فعالان کارگری گیلان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که هم‌گام و هم‌صدا با کارگران تبریز، سنندج و سایر مناطق ایران، ادامه‌ بازداشت فعالین کارگری هفت تپه را محکوم کرده و خواهان آزادی بی‌قید و شرط آنها و همه‌ فعالین سیاسی و اجتماعی هستند.

در بخشی از این بیانیه با اشاره به نام فعالان کارگری بازداشت شده از جمله «اسماعیل بخشی»، «سپیده قلیان»، «علی نجاتی»، «امیر امیرقلی»، «ساناز الهیاری»، «امیر حسین محمدی‌فرد» و «عسل محمدی» آمده است که، ماه‌ها از دستگیری و شکنجه‌ی اسماعیل بخشی می‌گذرد، گناه او و سایر فعالین کارگری انعکاس صدای اعتراض کارگران گرسنه و دردمند هفت‌تپه بود.

این کارگران در بیانیه فوق ضمن اشاره به حضور کارگران در میدان مبارزه برای دست‌یابی به زندگی بهتر و انسانی‌تر اظهار داشتند که، حامیان سرمایه سرکوب بی‌رحمانه پیشروان و رهبران عملی کارگران را راه حلی برای خاموش کردن صدای اعتراض کارگران می‌دانند.

اسماعیل بخشی فعال کارگری و سپیده قلیان فعال مدنی اولین بار در آبان سال گذشته و در جریان اعتراض‌های کارگران شرکت نیشکر هفت تپه بازداشت شدند. این دو پس از آزادی اعلام کردند که در دوران بازداشت شکنجه شده‌ و تحت فشار «اعتراف اجباری» کرده‌اند.

علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران هفت تپه، ۸ آبان سال گذشته به اتهام دخالت در اعتصابات کارگران نیشکر هفت تپه در منزل خود بازداشت و پس از مدتی در تاریخ هشتم بهمن ماه همان سال به دلیل داشتن بیماری قلبی و تنفسی، با گرفتن مرخصی درمانی، از زندان خارج شد.

پیش از این نیز سازمان عفو بین الملل با انتشار یک بیانیه به مناسبت روز جهانی کارگر (اول ماه مه) از مقام های جمهوری اسلامی خواست که کارگران و فعالان مدنی که در اعتصاب‌ها و سایر اعتراضات مسالمت آمیز بازداشت شدند را فورا آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG