لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۵

مادر محسن جعفرپناه: ما را احضار کردند، گفتم نمی‌آیم


اعتراضات مردمی آبان ۹۸ - آرشیو
اعتراضات مردمی آبان ۹۸ - آرشیو

در آستانه دومین سالگرد اعتراضات آبان ماه ۹۸، گزارش ها حاکی از تشدید فشارهای امنیتی بر خانواده‌های کشته شدگان این اعتراضات است؛ اعتراضاتی که طی آن شماری از معترضان با شلیک نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی جان خود را از دست دادند.

مادر محسن جعفرپناه، یکی از جان‌باختگان این اعتراضات، در گفت وگو با مسیح علینژاد از احضار، تهدید، و تداوم فشار‌های امنیتی برای وادار کردن مادران دادخواه به سکوت خبر داد.

طلعت مشکی، مادر محسن جعفر‌پناه، روز چهارشنبه ۵ آبان در گفت وگو با مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار، مجری، و مفسر برنامه تبلت صدای آمریکا، از احضار برخی مادران کشته‌شدگان آبان ماه خبر داد و گفت، ماموران امنیتی در تماس با مادران دادخواه هر کدام را به مکان متفاوتی احضار کرده‌اند.

خانم مشکی با اعلام این خبر افزود: «من هم در پاسخ گفتم: من جایی نمی‌روم. شما اگر حرفی دارید، این‌جا بیایید و بگویید.»

مسیح علینژاد در ادامه این گفت وگو از تهدید برخی مادران دادخواه از سوی نیروهای امنیتی و تلاش برای جلوگیری از برگزاری مراسم سالگرد جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۹۸ خبر داد.

طلعت مشکی نیز در رابطه با برگزاری دومین مراسم سالگرد فرزند خود گفت: «من کار خودم را می‌کنم. سالگرد و تولد فرزندم را برگزار می‌کنم.»

مجموعه مستندهای دادخواهی | روایت چهارم: محسن جعفرپناه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:09:03 0:00

مادر محسن جعفر‌پناه همچنین در واکنش به حمله سایبری روز سه شنبه ۴ آبان که با هک شدن سامانه کارت سوخت و نوشته شدن جملاتی روی بیلبوردها شهری مانند «خامنه‌ای، بنزین ما کو؟» همراه بود، گفت: «من می‌گویم: خامنه‌ای! محسن من کو؟ بچه‌های ما کو؟ پویا بختیاری کو؟ پژمان قلی‌پور کو؟ بچه‌های ما را کشتید، از چه می‌ترسید که هر روز تهدید می‌کنید؟»

طلعت مشکی در ادامه با تاکید بر این که او و مادران دادخواه هرگز نمی‌ترسند، افزود: «اصلا بیایند خانه‌ام مرا هم بکشند، من کوتاه نمی‌آیم.»

مادر محسن جعفرپناه همچنین در پیامی خطاب به مردم ایران گفت: «مردم! اتحاد داشته باشید. مردم! پشت ما را خالی نکنید. ما مادران دادخواه هستیم، شما هم دادخواهی کرده و به ما کمک کنید. یک دست صدا ندارد. ظلم و شکنجه تا کی؟»

اعتراضات سال ۹۸ از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و با انتشار خبر ناگهانی افزایش قیمت بنزین آزاد، در شهرهای مختلف ایران آغاز شد و با سرکوب شدید معترضان و شلیک مستقیم نیروهای امنیتی،‌ رنگ و بوی دیگری به خود گرفت. در ان اعتراضات، شعارهای معترضان مقامات ارشد جمهوری اسلامی را هدف گرفت.

سازمان عفو بین‌الملل شمار کشته شدگان آن اعتراضات را ۳۰۴ نفر اعلام کرد. این سازمان همچنین گزارش داد که طبق شواهد به دست آمده دست‌کم ۲۳ کودک در جریان اعتراضات سراسری در آبان ۹۸ توسط نیروهای امنیتی کشته‌ شده‌اند. محسن جعفرپناه یکی از جان‌باختگان این اعتراضات بود که در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۹۸ و با گلوله ماموران امنیتی ایران کشته شد.

این در حالی است که به نوشته خبرگزاری رویترز، دست‌کم ۱۵۰۰ نفر از معترضان توسط ماموران امنیتی ایران کشته شدند. همچنین، حکومت ایران تعداد زیادی از معترضان را بازداشت و ده‌ها نفر از شهروندان را به زندان‌ها طولانی‌مدت و یا اعدام محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG