لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۴

کیوان امام‌وردی، متهم به ارتکاب موارد متعدد تجاوز‌ به عنف، از اتهام افساد فی الارض تبرئه شد


تصویر منتسب به کیوان امام وردی در دادگاه
تصویر منتسب به کیوان امام وردی در دادگاه

در پی صدور حکم تبرئه کیوان امام‌وردی، متهم به ارتکاب تجاوزهای متعدد، در دادگاه انقلاب، وکیل شاکیان شکایت موکلانش را مربوط به «زنای به عنف» دانست و از رسیدگی دادگاه کیفری استان تهران به این اتهام خبر داد.

شیما قوشه، وکیل شاکیان پرونده، روز سه‌شنبه ۲ آبان در گفت‌و‌گو با روزنامه اعتماد تاکید کرد که اتهام «افساد فی الارض» که کیوان امام‌وردی در دادگاه انقلاب از آن تبرئه شده مربوط به شکایت دادستان بوده است.

شیما قوشه پیشتر از «اقدام بی‌سابقه» شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب در تبرئه این متهم از اتهام افساد فی الارض «بدون تشکیل جلسه رسیدگی» خبر داده بود.

او در رسانه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) همچنین از تبدیل قرار بازداشت این متهم به ۳۰۰ میلیارد تومان وثیقه از سوی شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب خبر داده بود.

بر پایه قوانین جمهوری اسلامی ایران متهمان به «افساد فی الارض» با احتمال مجازات اعدام مواجه هستند.

صدور این حکم در حالی است که شیما قوشه روز شنبه ۱۸ تیر از صدور حکم اعدام برای امام‌وردی در دادگاه بدوی خبر داده بود.

امام‌وردی با داشتن شاکیان متعدد در حالی از اتهام «افساد فی‌الارض» تبرئه شده است که حکومت جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته شمار زیادی از مخالفان و معترضان را به «افساد فی‌الارض» متهم و برای آنها احکام سنگین، حتی اعدام، صادر کرده است.

جاوید رحمان با استناد به گزارش‌های متعدد به بازداشت بیش از بیست هزار نفر از آغاز اعتراض‌های سال گذشته اشاره کرده و می‌گوید که بیشتر بازداشت‌شدگان در جریان اعتراض‌ها به جرایمی بر اساس قانون مجازات اسلامی که مبهم و نامشخص هستند، متهم شده‌اند، از جمله «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی»، «افساد فی الارض» و «محاربه» که مجازات آنها اعدام است.

پرونده کیوان امام‌وردی یکی از نخستین موارد افشای «تجاوز» در جامعه ایران است که در شهریور ۱۳۹۹ ده‌ها زن و دختر جوان در رسانه‌های اجتماعی مواردی از آن را روایت کردند.

شماری از کاربران توییتر با انتشار تصاویری از مکالمات خود با امام‌وردی گفتند که کیوان امام‌وردی پس از دعوت آنها به منزل خود، با خوراندن نوشیدنی آنها را مست یا بیهوش کرده و سپس اقدام به آزار و تعرض جنسی کرده است.

کیوان امام (امام‌وردی) متهم است که به «۳۰۰ دختر در طول ۱۰ سال تجاوز کرده»، اما بنا بر گزارش رسانه‌های رسمی در ایران، در جریان رسیدگی به پرونده «به برقراری رابطه جنسی با حدود ۵۰ دختر» اعتراف کرده است.

او گفته بود که این افراد با رضایت خودشان به خانه او رفته‌اند.

کیوان امام‌وردی در دادگاه به «افساد فی‌الارض» متهم شده بود. خانم قوشه پس از پایان آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات امام‌وردی او که اول تیرماه برگزار شد پس از پایان دادگاه نوشت: «متهم همچنان بر سر موضع است، نه نشانی از پشیمانی در اوست، نه ناراحتی، نه توبه.»

XS
SM
MD
LG