لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

دادگاه انقلاب شیراز، متهم ردیف اول «حمله به شاهچراغ» را به دو بار اعدام  محکوم کرد


شاهچراغ در شیراز، پس از حمله یکشنبه شب ۲۲ مرداد
شاهچراغ در شیراز، پس از حمله یکشنبه شب ۲۲ مرداد

کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس، روز پنجشنبه ۳۰ شهریور، از صدور «حکم دو بار اعدام» دادگاه انقلاب اسلامی شیراز برای متهم ردیف اول پرونده «حمله به شاهچراغ»‌ خبر داد.

به گزارش رسانه های ایران، رحمت اله نوروزاف، اهل کشور تاجیکستان، که در شامگاه ۲۲ مرداد امسال «اقدام به حمله مسلحانه به شاهچراغ » کرده بود، به «محاربه، بغی و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» متهم شده بود.

این حکم بنا به آنچه که رییس کل دادگستری استان فارس گفته، در پی برگزاری ۲۰ ساعت جلسه رسیدگی در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز صادر شده است.

این مقام قضایی جمهوری اسلامی همچنین درباره احکام صادر شده برای متهمین ردیف‌های دوم و سوم گفت که آنها «به دلیل بی‌اطلاعی از انجام عملیات تروریستی متهم اصلی، از اتهام معاونت در محاربه و افساد فی الارض توسط دادگاه تبرئه شدند.»

او افزود که این دو «به اتهام مشارکت در اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور، هر کدام به ۵ سال حبس تعزیری و اخراج از ایران محکوم شدند.»

رأی شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز، مطابق قانون، قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است. مهلت قانونی محکومان و اعتراض به آرا صادر شده، ۲۰ روز خواهد بود.

خبرگزاری‌های ایران یکشنبه شب ۲۲ مرداد، از حمله «چند مهاجم مسلح» به «شاهچراغ»، مکانی مذهبی در شیراز، خبر دادند. در این حادثه ۲ تن کشته و هفت تن «مجروح یا مصدوم» شدند.

با توجه به اینکه پیش از این، اعلام شده بود که دستکم ۲۰ تن در جریان این پرونده دستگیر شده‌اند، از وضعیت ۱۷ متهم دیگر خبری منتشر نشده است.

XS
SM
MD
LG