لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۸

وزیران خارجه ۱+۵ برای مذاکره با ایران به وین دعوت شدند


ظریف و اشتون در مذاکرات اتمی ایران در وین
ظریف و اشتون در مذاکرات اتمی ایران در وین

به دعوت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزیران خارجه شش قدرت جهانی برای شرکت در مذاکرات اتمی با ایران، روز یکشنبه به وین می روند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون، روز پنج شنبه گفت کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا «از وزیران خارجه دعوت کرده است در صورتی که فرصت داشته باشند، برای ارزیابی وضعیت مذاکرات و آنچه تا کنون به دست آمده، روز یکشنبه در وین حضور یابند».

هدف از مذاکراتی که از هفته گذشته میان ایران و گروه موسوم به ۱+۵ در وین آغاز شده، تدوین توافق جامع و پایدار با ایران در مورد برنامه اتمی این کشور ، و وضع تضمین هایی برای اطمینان از دست نیافتن این کشور به سلاح اتمی است.

پیش از آن یک دیپلمات به خبرگزاری فرانسه از سفر روز یکشنبه لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه به وین خبر داده بود.

همچنین ماری هارف، جانشین سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، از سفر وزیر خارجه آمریکا به وین برای روز یکشنبه خبر داد.

او گفت: «آقای کری، وزیر خارجه، در روزهای آخر این هفته در وین پایتخت اتریش خواهد بود تا با خانم اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزیران خارجه کشورهای ۱+۵ در صورتی که برنامه شان اجازه دهد، و آقای ظریف وزیرخارجه ایران، مذاکره کند.

وزیر خارجه آمریکا در این سفر میزان تمایل ایران را در تعهد به برداشتن قدم های معتبر و قابل تصدیق که صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران را، نه در گفتار بلکه در عمل تضمین کند، ارزیابی خواهد کرد. آقای وزیر همچنین وضعیت پیشرفت مذاکرات درمورد مسائل مورد اختلاف را بررسی خواهد کرد و تمایل ایران را به اتخاد تصمیم های مهم بر سر میز مذاکره خواهد سنجید. وزیر خارجه سپس نظرها و توصیه های خود را درباره قدم های بعدی که باید در مذاکرات برداشته شود، با رئیس جمهوری در میان خواهد گذاشت».

به نوشته خبرگزاری فرانسه، علاوه بر حضور وزیران خارجه آمریکا و فرانسه در وین که در پاسخ به دعوت کاترین اشتون صورت می گیرد، گزارش هایی در باره حضور دیگر وزیران خارجه نیز در میان منابع در وین رد و بدل می شود.

فرانسه این مذاکرات را «دشوار» توصیف کرده و روز سه شنبه گفته است هیچ یک از مسائل عمده حل نشده است. اما روز پنجشنبه روسیه گفت «نشانه های آشکاری از پیشرفت» در مذاکرات به چشم می خورد.

آخرین مهلت برای تدوین این توافق، بنا بر توافق موقتی که روز ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ در ژنو میان ایران و وزیران خارجه ۵+۱ انجام یافت، ۲۰ ژوئیه(۲۹ تیر) است. این مهلت درصورت توافق هردو طرف، قابل تمدید است. با این حال واحد مرکزی خبر روز پنجشنبه از قول یک مقام آگاه در هیئت مذاکره کنندگان ایرانی نوشته است «ایران هیچ علاقه ای به تمدید این مذاکرات ندارد.» این مقام همچنین از بی علاقه بودن طرف مقابل برای تمدید مذاکرات خبر داده و گفته است:« البته این را طرف مقابل هم گفته است».

به نوشته واحد مرکزی خبر، این مقام آگاه، با تاکید بر این که مذاکرات به مرحله ای رسیده که حضور تصمیم گیران سیاسی را ایجاب می کند، درمورد روند مذاکرات به واحد مرکزی خبر گفت «نزدیک به ۵۰ درصد از پرانتزهایی که مورد اختلاف بود حل و فصل شده و آنچه باقی مانده، اختلاف های اساسی و اصلی است که نیاز[مند حضور] تصمیم گیران سیاسی ایران و ۵+۱ است.»

XS
SM
MD
LG