لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۸

رهبر ایران: به دولت و تیم مذاکره کننده هسته‌ای اعتماد دارم


آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، بر حمایت خود از دولت حسن روحانی تاکید کرد و گفت که به تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران اعتماد دارد.

رهبر ایران، سه شنبه شب در دیداری که مسئولان و نظامیان عالیرتبه ایران حضور داشتند، گفت: «بنده دولت را تأیید و حمایت می کنم و از همه توانی که در اختیار دارم، برای حمایت از دولت استفاده خواهم کرد و به مسئولان بلندپایه دولت اعتماد دارم.» او در ادامه صحبت‌های خود وارد موضوع ‌پرونده هسته‌ای ایران شد و گفت که به تیم مذاکره کننده ایران اعتماد دارد.

تیم مذاکره کننده ایران در حال حاضر مذاکرات فشرده‌ای را با دیپلمات‌ها و کارشناسان کشورهای ۱+۵ در وین دنبال می‌کند. طرفین امیدوار هستند که در مهلت باقی مانده تا ۲۹ تیرماه(۲۰ ژوئیه)، به یک توافق نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یابند.

پیش از این تعدادی از چهره‌های سیاسی و نمایندگان محافظه‌کار مجلس ایران با انتقادات تندی، نسبت به روند مذاکرات هسته‌ای ابراز نگرانی کرده بودند و آن را خلاف منافع ملی ایران دانسته بودند. در مقابل محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته بود که سیاست‌های کلی مذاکرات را رهبری تعیین می‌کند و جزئیات مذاکرات هم به اطلاع او می‌رسد.

آیت الله خامنه‌ای سه شنبه شب در ادامه سخنان خود درباره مذاکرات هسته‌ای گفت: «واقعیت این است که در این موضوع، طرف مقابل به مرگ گرفته است که به تب راضی شویم.»

او ظرفیت غنی سازی را یکی از موارد اختلافی با ۱+۵ دانست و گفت: «هدف آنها این است که در موضوع ظرفیت غنی سازی، جمهوری اسلامی ایران را به ۱۰ هزار سو راضی کنند البته ابتدا از۵۰۰ سو و ۱۰۰۰ سو شروع کردند(۱۰ هزار سو محصول حدود ۱۰ هزار سانتریفیوژ از نوع قدیمی است)، در حالیکه به گفته مسئولان مربوط، نیاز قطعی کشور، ۱۹۰ هزار سو است.»

به گفت رهبر ایران، آمریکا به بهانه نگرانی از سلاح هسته‌ای، با دانش بومی هسته‌ای ایران مخالفت می‌کند. او اضافه کرد: «تضمین برای جلوگیری از دستیابی به سلاح هسته‌ای، راههای مشخص و دستگاههای مسئولی دارد که جمهوری اسلامی ایران اشکالی در این موضوع نمی بیند و تضمین هم شده است.»

این سخنان رهبر ایران در حالیست که به گفته آلن ایر، سخنگوی وزارتخارجه ایالات متحده آمریکا، گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که ایران از سال 1382 به تعهدات هسته‌ای خود پایبند نبوده است. ایر روز سه‌شنبه در گفت و گو با صدای آمریکا اضافه کرد که اگر نیت ایران واقعا این است که صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ خود را ثابت کند، حالا وقت اثبات آن است.

آلن ایر که همراه تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایالات متحده در وین به سر می‌برد، گفت که ایران تنها کشور عضو پیمان ان پی تی است که به تعهدات خود عمل نکرد و به همین دلیل هم پرونده ایران به شورای امنیت رفت. او تاکید کرد: «درخواست ما این است که ایران مانند همه اعضای ان پی تی شفاف باشد و به تعهدات خود پایبند باشد تا نگرانی‌های جامعه جهانی برطرف شود.»

XS
SM
MD
LG