لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۱

ماموران مانع بزرگداشت «علی اشرف درویشیان» داستان‌نویس نویس ایرانی شدند


آقای درویشیان در ۷۶ سالگی درگذشت.
آقای درویشیان در ۷۶ سالگی درگذشت.

کانون نویسندگان ایران خبر داده که ماموران امنیتی جمهوری اسلامی مانع از برگزاری مراسم بزرگداشت «علی اشرف درویشیان» داستان‌نویس ایرانی شده اند.

قرار بود روز جمعه ۱۰ آذر این بزرگداشت در سالن اجتماعات یک مجتمع مسکونی برگزار شود اما ماموران امنیتی مانع برگزاری این مراسم شده اند.

کانون نویسندگان ایران در صفحه فیس‌بوک و کانال تلگرامی این خبر را داد و به اینکه ماموران از چه نهادی بوده، اشاره ای نکرده است. در سالهای گذشته وزارت اطلاعات مانع فعالیت های مرتبط با کانون نویسندگان ایران شده است.

شهناز دارابیان، همسر آقای درویشیان در گفتگو با ایسنا نیز لغو این مراسم را تایید کرد.

پیش از این مراسم بزرگداشت آقای درویشیان که اصالتا کرد است، در کرمانشاه برگزار شود که این مراسم نیز لغو شد.

علی اشرف درویشیان نویسنده، داستان نویس و پژوهشگر ادبیات عامه چهارم آبان امسال، پس از یک دوره طولانی بیماری و به دلیل نارسایی ریوی در کرج درگذشت، او هنگام مرگ هفتاد و شش سال داشت.

آقای درويشيان از جمله نویسندگانی است که کتابهایش در سالهای اخیر نیز سانسور شده بود. او پیش از انقلاب ایران با گروههای چپی همکاری داشت و به دلیل فعالیت های سیاسی از تدریس محروم و از دانشگاه اخراج شد، مدتی نیز زندانی بود.

سال‌های ابری»، «درشتی»، «فرهنگ افسانه‌های مردم ایران»، «واژه ‌نامه گویش کرمانشاهی»، «یادمان صمد»، «شب آبستن»، «از این ولایت»، «قصه‌های آن سال‌ها»، «هفت مرد، هفت داستان»، «خاطرات صفر خان» و «دانه و پیمانه» از جمله آثار این نویسنده و پژوهشگر ادبی است.

در سالهای اخیر برخی از آثار آقای درویشیان از نمایشگاه کتاب جمع آوری شد که اعتراض او را در پی داشت. پیشتر سازمان دیده بان حقوق بشر، جایزه هلمن-همت را به آقای درویشیان اهدا کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG