لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۶

رویترز: چینی ها برای ادامه خرید نفت ایران قول خاصی به تهران ندادند


یک مقام ارشد ایرانی با خریداران نفت ایران در چین این هفته گفتگو کرده و از آنان خواسته است به خرید نفت از ایران ادامه دهند اما چینی ها قولی نداده اند.

به گزارش رویترز، سعید خوشرو، مدیر امور بین‎الملل شرکت ملی نفت ایران، از شرکت های چینی وارد کننده نفت از ایران خواسته است که بعد از آغاز اعمال دوباره تحریم های آمریکا علیه ایران، خرید نفت از جمهوری اسلامی را متوقف نکنند. سه منبع مطلع این موضوع را به رویترز اعلام کرده اند.

رویترز به نقل از این منابع گزارش داده است که این مقام ایرانی نتوانسته است از چین، که بزرگترین مصرف کننده نفت ایران به شمار می رود، تضمینی برای ادامه واردات نفت از ایران دریافت کند.

دیدارهای جداگانه سعید خوشرو با مدیران ارشد شرکت معظم «سینوپک» و شرکت دولتی «ژوهایی ژنرونگ» روز دوشنبه در پکن صورت گرفت تا از ادامه خرید نفت ایران توسط آنها اطمینان حاصل کند.

سعید خوشرو همراه جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران به چین رفته بود.

در پی اعلام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام و بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران، وزیر امورخارجه ایران به چین، و اروپا سفر کرده است تا راهی برای ادامه برجام بیابد.

چین در سه ماه نخست سال جاری میلادی روزانه ۶۵۵ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است که بیش از یک چهارم صادرات نفت ایران را تشکیل می دهد.

رویترز به نقل از منابع مطلع می گوید مدیران شرکت های چینی به مقام شرکت نفت ایران تضمین محکمی ندادند اما شرکت های دولتی چین گفته اند که همسو با تمایل پکن عمل خواهند کرد.

ایالات متحده می گوید ایران به توافق هسته ای پایبند نبوده و به همین دلیل پرزیدنت ترامپ از توافق هسته ای با ایران خارج شد. تحریم های هسته ای ایران در یک دوره نود و ۱۸۰ روزه توسط آمریکا باز می گردد که شرکت های بین المللی را از تجارت نفت و گاز با ایران باز می دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG