لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۲

الرئیسی رئیس اینترپل شد؛ فعالان می‌گویند او موارد نقض حقوق بشر در امارات را نادیده گرفت


آرشیو
آرشیو

سازمان پلیس جهانی، اینترپل، روز پنجشنبه احمد ناصر الرئیسی، بازرس کل امارات متحده عربی را به عنوان رئیس جدید خود معرفی کرد.

به گزارش رویترز، این انتخاب علیرغم اتهامات گروه‌های حقوق بشری به الرئیسی صورت گرفت که می‌گویند او در مورد اتهامات شکنجه زندانیان در امارات اقدامی نکرده است.

اگرچه ریاست بر اینترپل یک نقش پاره وقت به شمار می‌رود و احمد ناصر الرئیسی بر عملیات روزانه این سازمان نظارت نمی‌کند، اما جایگاهی برجسته است که مدیریت جلسات مجمع و کمیته اجرایی اینترپل را نیز بر عهده دارد.

«دیده بان حقوق بشر» و «مرکز حقوق بشر خلیج» فارس در ماه مه گفتند بخش تحت اداره الرئیسی ادعاهای موثق در مورد شکنجه زندانیان به دست نیروهای امنیتی امارات را بررسی نکرده و انتخاب او تعهد اینترپل را به حقوق بشر زیر سئوال می‌برد.

رویترز در گزارش خود نوشته است که سخنگوی وزارت امور خارجه امارات گفته الرئیسی «به شدت معتقد است که سوء رفتار یا بدرفتاری پلیس با مردم غیرقابل تحمل است.»

یورگن استاک دبیرکل اینترپل نیز در پاسخ به پرسش هایی در مورد نامزدی الرئیسی و روند انتخابات رئیس اینترپل گفت که این سازمان در امور سیاسی دخالت نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG