لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۹

اعتراف سه مامور سابق اطلاعاتی آمریکا به هک شبکه‌های آمریکایی برای امارات در «پروژه کلاغ سیاه»


ساختمان وزارت دادگستری آمریکا (آرشیو)
ساختمان وزارت دادگستری آمریکا (آرشیو)

سه مامور سابق اطلاعاتی آمریکا که به عنوان جاسوسان سایبری امارات متحده عربی فعالیت می‌کردند به نقض قوانین هک ایالات متحده و ممنوعیت فروش فناوری حساس نظامی اعتراف کردند.

این اعتراف بخشی از توافق با مقامات دولت فدرال آمریکا به منظور توقف پیگردهای بیشتر قضایی علیه این سه نفر است.

به گزارش رویترز، مارک بیر، رایان آدامز، و دانیل گریک، بخشی از یک واحد سری تحت عنوان تیم «پروژه کلاغ سیاه» بودند که به امارات متحده عربی برای جاسوسی از دشمنان آن کشور کمک می‌کردند.

اعضای تیم «پروژه کلاغ سیاه» به دستور پادشاهی امارات حساب فعالان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران، و دولت های رقیب را هک می کردند.

بر اساس اسناد دادگاه فدرال آمریکا که روز سه شنبه ۲۳ شهریور در اختیار عموم قرار گرفت، این سه مامور سابق اطلاعاتی به هک کردن شبکه های رایانه ای در آمریکا و صادرات ابزار نفوذ سایبری پیچیده به امارات، بدون کسب اجازه از دولت آمریکا، اعتراف کردند.

مارک جِی. لسکو ، سرپرست دستیار دادستان در بخش امنیت ملی وزارت دادگستری آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای گفت: «هکرهای اجاره‌ای و کسانی که به هر ترتیب با نقض قوانین ایالات متحده از چنین فعالیت‌هایی پشتیبانی می‌کنند، باید کاملا انتظار داشته باشند که به دلیل اقدامات مجرمانه خود تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.»

رویترز می نویسد این سه متهم،‌ وکلایشان، و سفارت امارات متحده عربی در واشنگتن درخواست برای اظهارنظر در این خصوص را بی‌پاسخ گذاشته‌اند.

بر اساس توافق این سه مامور سابق اطلاعاتی با مقامات دولت فدرال آمریکا که به منظور توقف پیگردهای بیشتر قضایی علیه آنها صورت گرفته است، این متهمان در مجموع ۱.۶۹ میلیون دلار جریمه پرداخت خواهند کرد و برای همیشه از دریافت صلاحیت امنیتی، که برای استخدام در مشاغل مستلزم دسترسی به اسرار امنیت ملی ایالات متحده لازم است، محروم می شوند.

رویترز می نویسد، «پروژه کلاغ سیاه» از بسیاری از فعالان حقوق بشر جاسوسی می‌کرد و برخی از این فعالان توسط نیروهای امنیتی امارات متحده عربی شکنجه شدند.

این سه مامور سابق اطلاعاتی مدعی شده‌اند تصورشان این بوده که کار غیرقانونی انجام نمی‌دهند، زیرا به گفته آنها افراد مافوق تاکید کرده بودند که دولت آمریکا اقدامات آنان را تایید کرده است.

بر اساس اسناد دادگاه فدرال، بیر، آدامز و گریک اعتراف کرده اند که یک سلاح سایبری پیچیده به نام «کارما» را در اختیار امارات گذاشته اند که به این کشور امکان می داد گوشی های آیفون را بدون نیاز به ارسال لینک های آلوده برای کاربران هک کنند.

کارما دسترسی به ده ها میلیون وسیله الکترونیکی را ممکن کرد و سامانه ای برای جمع آوری اطلاعات بر اساس قوانین کنترل صادرات فدرال است. اما مقامات می گویند این سه مامور سابق برای فروش این ابزار به امارات، از دولت آمریکا مجوز لازم را کسب نکرده بودند.

XS
SM
MD
LG