لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

ابتکار نوین برای اینترنت ارزان در کشورهای جهان


میلیون ها نفر در سراسر جهان به این دلیل که توانایی پرداخت هزینه دسترسی به اینترنت ندارند، از کسب اطلاعات مورد نیاز برای بهتر کردن زندگی شان محروم هستند.

یک گروه تازه تاسیس به نام «ائتلاف برای اینترنت مقرون به صرفه» قصد دارد تا هزینه های دسترسی به پهنای باند اینترنت در کشورهای در حال توسعه را کاهش دهد.

بیش از ٣٠ سازمان و شرکت فن آوری معروف همچون گوگل، مایکروسافت، فیس بوک و نهادهایی همچون «آژانس ایالات متحده برای توسعه بین المللی»، وزارت امور خارجه ایالات متحده و «دپارتمان بریتانیا برای توسعه بین الملل» از ابتکار «ائتلاف برای اینترنت مقرون به صرفه» حمایت کرده اند و قصد دارند به کاهش قیمت دسترسی به پهنای باند اینترنت تا سقف زیر ۵ درصد درآمد ماهانه در سطح جهان کمک کنند.

این گروه می گوید این کاهش قیمت راه را برای دسترسی دو سوم مردم جهان که هم اکنون به اینترنت دسترسی ندارند هموار خواهد کرد.

بنا به اعلام «ائتلاف برای اینترنت مقرون به صرفه»، قیمت ثابت پهنای بند در کشورهای در حال توسعه به عنوان سهم سرانه درآمد ناخالص ملی ٨٢٣ درصد کاهش یافته است. این هزینه ها نمایانگر فقط ۱.۷ درصد درآمد ماهانه است. این گروه گزارش داده است در حال حاضر قیمت پهنای بند اینترنت در کشورهای در حال توسعه ٣٠ درصد معدل درآمد ماهانه است.

تیم برنرز لی بنیانگزار «بنیاد شبکه جهانی اینترنت» می گوید «اکثر مردم جهان هنوز به شبکه جهانی اینترنت دسترسی ندارند و معمولاً علت این امر این است که توانایی پرداخت هزینه های آن را ندارند. تحقیق جدیدی در موزامبیک ثابت می کند که استفاده از فقط ١ گیگابایت اطلاعات هزینه های معادل بیش از دو ماه دستمزد یک شهروند عادی است».

او افزود که «نتیجه قیمت بالای اینترنت، شکاف دیجیتالی خواهد بود که روند پیشرفت در عرصه های حیاتی همچون آموزش، بهداشت و درمان و علوم را کند می کند».

برنرز لی می گوید «با ظهور تلفن های هوشمند مقرون به صرفه، کابل های زیردریایی جدید و ابداعات نوین در استفاده از طیف های بی سیم هیچ دلیل منطقی برای تداوم وجود شکاف دیجیتالی وجود ندارد. مشکل اصلی سیاست های غیررقابتی است که باعث می شود شهروندان برخی از کشورها از توانایی پرداخت هزینه اینترنت برخوردار نباشند. ائتلاف قصد دارد تا این مانع را از میان بردارد و در حد امکان اینترنت را با قیمت مقرون به صرفه و معقولی در اختیار مردم قرار دهد».
شکاف دیجیتالی در کشورها پر می شود

گروه «ائتلاف برای اینترنت مقرون به صرفه» به ارقام شگفت آوری اشاره می کند. فقط ٣١ درصد جمعیت کشورهای در حال توسعه به اینترنت دسترسی دارند، در حالی که در کشورهای توسعه یافته ٧٧ درصد مردم به اینترنت دسترسی دارند. در کشورهای در حال توسعه ٩٠ درصد خانه ها به اینترنت وصل نیستند. در مقام نمونه، در آفریقا فقط ١٦ درصد مردم از اینترنت استفاده می کنند، که در واقع نیمی از خانه های مجهز به اینترنت در آسیا است.

«ائتلاف برای اینترنت مقرون به صرفه» قصد دارد برای پر کردن این شکاف با ٣ تا ٤ کشور در این زمینه ارتباط برقرار کند و تا پایان سال ٢٠١٥ این تعداد را به ١٥ کشور برساند. این گروه همچنین قصد دارد هر سال یک «گزارش مقرون به صرفه بودن» اینترنت منتشر کند که اولین گزارش ماه دسامبر منتشر خواهد شد.

جنیفر هارون، یکی از مدیران ارشد دسترسی به اینترنت در شرکت گوگل می گوید «از هر ۳ نفر تقریباً ۲ نفر به اینترنت دسترسی ندارند و این مسئله چالش بسیار عظیمی است که با یک راه حل و یا فعالیت یک گروه و یا نهاد به راحتی قابل حل نیست».

او می گوید جهان به ابداعات و نوآوری های فنی و دیدگاهی نیاز دارد که تعداد بیشتری از مردم به اینترنت دسترسی داشته باشند اما ما هم یک بنیاد سیاستگزاری داریم تا راه را برای شکوفایی ایده های نوین هموار کنیم. ما می توانیم با همکاری با شرکایمان در ائتلاف زمینه را برای ابداعات و نوآوری ها فراهم کنیم و اینترنت را در دسترس تعداد بیشتری از مردم قرار دهیم.
XS
SM
MD
LG