لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۰

مشارکت بين المللی برای عقب نگاه داشتن دريا


پس از آن که در سال ۲۰۱۲ توفان سندی ۸۰ درصد شهر هوبوکن (ايالت نيوجرسی) را زیر آب برد، سازمان بازسازی توسط طراحی (RBD) مبلغ ۹۲۰ ميليون دلار از کمک های دولت فدرال آمريکا را برای حصول اطمينان از اينکه چنين فجايعی ديگر تکرار نشود راهی مناطق آسيب ديده کرد. ۲۳۰ ميليون دلار از اين کمک ها به پروژه های کنترل سيل در هوبوکن و ۲ شهر همجوار آن در ايالت نيوجرسی اختصاص يافت.

شهردار هوبوکن، خانم داون زيمر، می گويد اين شهر با ۵۰ هزار سکنه در حال برنامه ريزی برای مصاف با توفان های آينده است و وقتی برای تلف کردن ندارد.

وی گفت، «این یک فرصت تاریخی برای شهر هوبوکن است تا به طور جامع خود را واقعا در برابر جاری شدن سیل محافظت کند. نه تنها از توفان، بلکه همچنين از آب گرفتگی.»

هوبوکن یکی از ۶ پروژه سازمان بازسازی توسط طراحی است. اين سازمان که ائتلافی از سازمان ها و گروه های حرفه ای و اجتماعی است، بر فعاليت تيم های کارشناسان بين المللی نظارت می کند و در اين راستا موفق شده است طرحی را تحت نام «مقاومت، تعویق، انباشت، و تخلیه» برای بازسازی هوبوکن ارايه کند.

این طرح، که عمدتا توسط یک تیم هلندی طراحی شده است، شامل ساختن هره خاکریز و پارک برای جذب آب بیشتر، ذخیره سازی آب در نقاط مختلف شهر، و پروژه های سبز توسط شهروندان است.

خانم امی چستر، يکی از مديران سازمان بازسازی توسط طراحی، اين گونه توضيح می دهد: «ما بايد در روش زندگی‌مان تغيير ايجاد کنيم. باید راه حل های سبز را وارد زندگيمان کنيم. ما همچنين بايد بر روی زير ساخت هايی در مقياس کلان کار کنيم که بتواند از محيط مان در برابر توفان هايی که بيشتر و بيشتر از راه خواهند رسيد محافظت کند.»

در واقع، پنج سيل قابل توجه ديگر پس از توفان سندی رخ داد که باعث شد شهردار زیمر و تیم هلندی بر روی مسائل عمده تمرکز کنند.

زيمر در اين زمينه گفت، «تمرکز ۲۳۰ ميليون دلار بر روی نيازهای زيرساختی خواهد بود، به طوری که بخش اول فرایند برنامه ریزی، کارشناسی ارشد است. اين طرح يک استراتژی چهار بخشی مدیریت آب است.»

وی اضافه کرد، «آنچه ما انجام می دهيم اين است که از شهر بطور جامعی حفاظت می کنيم. اين طرح شامل مقاومت در برابر آب است تا وارد نشود، هم از جانب شمال، و هم از طرف جنوب، و سپس به تعويق انداختن جاری شدن آب به سمت سيستم فاضلاب.

هالی ليکت، یکی از مدیران دولتی که بر روی اين پروژه کار می کند، مشارکت بین المللی را کلید برنامه ریزی خواند.

ليکت گفت، «ماهیت بین المللی این پیشنهاد برای ما بسیار مهم بود. ایالات متحده نسبتا دير به این شیوه تفکر در مورد تاب آوری روی آورد، و اينکه سواحل تا چه اندازه آسيب پذير هستند.» وی اضافه کرد، استفاده از تجربه و دانش مردم دیگر نقاط جهان که پروژه های واقعی برای مقاومت ساخته اند بسيار ارزشمند است.

سازمان بازسازی توسط طراحی، با گرد هم آوردن بهترين ايده ها و استعدادها، اميدوار است راهی پيدا کند تا به معنای واقعی «دريا را عقب نگاه دارد.»

XS
SM
MD
LG