لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۴

ساکنان مرکز حکومت داعش به مناطق کردنشین سوریه می‌گریزند


حملات روسیه و ائتلاف به رهبری آمریکا به رقه شدت گرفته است.
حملات روسیه و ائتلاف به رهبری آمریکا به رقه شدت گرفته است.

همزمان با افزایش نزدیک شدن جنگ به شهر رقه سوریه، سیل پناهجویان از مرکز حکومت دولت اسلامی(داعش) به سمت مناطق کردنشین سوریه جاری شده است.

پناهجویان در حالی از محل زندگی خود در رقه و روستاهای اطراف آن فرار می‌کنند که نیروهای مخالف دولت سوریه تحت حمایت آمریکا به این شهر در شمال سوریه نزدیک می‌شوند.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا که به راس‌العین در شمال شرقی این منطقه اعزام شده است، مقام‌های محلی نیز خود را برای سیلی از مهاجران آماده می کنند.

راس‌العین در منطقه کردنشین سوریه که پناهجویان فراری در صفی از خودرو برای رفتن به آن به انتظار نشسته‌اند، به نسبت دیگر مناطق سوریه، امن است.

در این بین، مقام‌های محلی برای داعشی‌هایی که خود را میان فراریان مخفی کرده‌اند، به حال آماده باش درآمده‌اند.

"نیروهای امنیتی کرد در مسیری که از رقه به راس‌العین می‌رسد ایست بازرسی‌هایی برای چک کردن پناهجویان از لحاظ امنیتی ایجاد کرده‌اند".

مقام‌های محلی و نهادهای غیردولتی برای مهاجرانی که این مرحله امنیتی را می‌گذرانند، آماده می‌شوند.

مسئول یکی از سازمان‌های غیردولتی فعال گفت که آنها در راس‌العین در یک منطقه تقریبا هشت هکتاری، چهار هزار چادر برای اسکان پناهجویان آماده می‌کنند.

سازمان‌های بشردوستانه انتظار دارند که در جریان عملیات آزاد سازی رقه، بیش از سیصد هزار نفر به راس‌العین و شهرهای اطراف فرار کنند.امدادرسانان نیز می‌گویند که نهادهای محلی منابع کافی برای اسکان موقت پناهجویان ندارند، و به همین دلیل خواستار کمک سازمان‌های بین‌المللی شده‌اند.

در شرایطی که روسیه و ائتلاف به رهبری آمریکا، بمباران هوایی علیه شبه نظامیان داعش در شهر رقه را افزایش داده‌اند، مقام‌های محلی در راس‌العین می‌دانند که این تازه شروعِ کار است.

XS
SM
MD
LG